Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Za nami pierwszy polsko-niemiecki marsz równości. 780 uczestników przeszło ulicami Słubic i Frankfurtu nad Odrą

Niedziela 6 września 2020 1 komentarz

Do historii przechodzi pierwszy polsko-niemiecki marsz środowisk LGBT ulicami Słubic i Frankfurtu nad Odrą.

Wczoraj (5 września) odbyła się manifestacja środowisk LGBT mająca na celu zwrócenie uwagi na poszanowanie równych praw dla osób LGBT. Uczestnicy marszu zaczęli gromadzić się na placu Bohaterów jeszcze przed godziną 14:00. W stronę placu z sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą maszerowały tłumy osób chcących poprzeć środowiska LGBT.

Tęczowa Matka Boska, Drag Queen, autobusy przeciwników i samochód “Stop Pedifilii”

Jeszcze przed głównym marszem, około godziny 13:00 pod Katolickim Centrum Studenckim pojawiły się autobusy obrońców tradycyjnych wartości chrześcijańskich, którzy także na ten dzień zarejestrowali i uzyskali zgodę na manifestowanie. Przywieźli oni ze sobą transparenty i udali się w okolice mostu granicznego. W tym dniu po ulicach Słubic poruszał się także samochód akcji “stop pedofilli”, który przed godziną 14:00 zaparkował tuż przy placu Bohaterów i przez głośniki nadawał komunikaty antyLGBT.

Po krótkim wstępie organizatorzy poinformowali uczestników o obowiązujących zasadach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i pod eskortą policji ruszyli w miasto. 

Na przedzie marszu szli Drag Queen oraz osoba niosąca obraz Matki Boskiej w tęczowej aureoli. Ten akcent wzbudził najwięcej kontrowersji. “Myślę, że większość mieszkańców Słubic by to przemilczało czy rozeszłoby się po kościach, gdyby nie obraz Matki Boskiej i właśnie Drag Queen... tak myślę, że to najbardziej oburzyło ludzi” - powiedziała jedna z osób obserwujących przemarsz środowisk LGBT.

Marsz poruszał się spokojnym tempem, co jakiś czas odczytywane były postulaty i wygłaszane krótkie przemówienia.  Około godz. 15:00 marsz LGBT dotarł w okolice mostu granicznego w Słubicach, gdzie spotkał się z inną manifestacją: obrońców tradycyjnych wartości chrześcijańskich, którzy modlili się za uczestników marszu „Miłość bez granic”. Podczas mijania się dwóch manifestacji nie doszło do żadnych incydentów.

Zaraz za mostem granicznym w Słubicach, po stronie frankfurckiej nastąpiło odczytanie w języku polskim i niemieckim postulatów, oto niektóre z nich:

Postulaty słubicko-frankfurckiego marszu równości:

  • Chcemy dwumiasta, które przez „bez granic” i „otwartość na świat” rozumie różnorodność tożsamości płciowych, form związków, planów życiowych i orientacji seksualnych. Chcemy, aby zostało to zrealizowane w ramach wspólnego Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania na lata 2020 – 2030, zwłaszcza w obszarze edukacji. 

  • Marzy nam się więcej przyjaznych nam miejsc: szkół i klubów młodzieżowych, kawiarni i dyskotek, klubów sportowych, drużyn piłkarskich, instytucji kulturalnych i domów opieki społecznej.

  • Protestujemy przeciwko tzw. „strefom wolnym od LGTB” na południu i wschodzie Polski, które gardzą i symbolicznie wykluczają ludzi takich jak my i legitymizują homofobię na ulicach.

  • Nie pozwolimy się upokarzać określeniem „ideologia”, jak nas nazwał prezydent Andrzej Duda. Potępiamy przemoc i nową surowość, z jaką polskie organy wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa podejmują działania przeciwko działaczom LGBTQ+.

  • W związku z tymi wydarzeniami wzywamy przedstawicieli samorządów we Frankfurcie i Słubicach do uchwalenia wspólnej rezolucji o ustanowieniu dwumiasta bezpiecznym miejscem dla wszystkich ludzi. Ponadto żądamy podjęcia działań mających na celu skończenie z dyskryminacją w dwumieście. 

  • Żądamy założenia w dwumieście polsko-niemieckiej poradni dla osób LGBTQ+.

Organizatorzy powitali przybyłe na miejsce władze - wicestarostę słubickiego - Roberta Włodka i Nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą - Rene Wilke odebrali z rąk organizatorów postulaty. Na pytanie wysłane na długo przed marszem do Urzędu Miejskiego otrzymaliśmy odpowiedź, że: “Burmistrz, Zastępca Burmistrza oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Słubicach nie wezmą udziału w marszu równości środowisk LGBT”; dodatkowo “Burmistrz Słubic nie wyznaczy osoby do zastępstwa do odebrania postulatów środowisk LGBT”.

“W historii Słubic w ostatnich latach a być może w całej historii Słubic nie było większej manifestacji, nie było lepszej manifestacji, jesteście kochani jesteście wielcy i dzięki Wam za to” - mówił Robert Włodek

Rene Wilke Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą: - “Jest nas tak dużo, że nawet Was wszystkich nie widzę, widząc wszystkie flagi, banery, szyldy bardzo się cieszę, że tutaj jesteście, widziałem także kontrdemonstracje i sie zastanawiam, przeciw czemu można demonstrować, przeciwko miłości? Przecież miłość jest i się nie demonstruje przeciwko miłości”

W międzyczasie policja podała liczbę uczestników  - 780 osób.

Po przemówieniach marsz ruszył główną ulicą Frankfurtu pod plac przy dyskoncie Kaufland, gdzie odbyły się przemówienia osób transseksualnych.

Marsz zakończył się przemarszem do siedziby Słubfurtu, na którego placu zorganizowano dla uczestników marszu koncert rockowy.

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 2 marca 2024 17:28:00
  • imieniny obchodzą:

    Halszka, Helena, Radosław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij