Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Znamy stanowisko burmistrza Mariusza Olejniczaka w sprawie marszu równości LGBT w SŁUBICACH

Wtorek 11 sierpnia 2020 brak komentarzy

Wczoraj (10.08.2020 r.)  jako pierwsi informowaliśmy naszych czytelników o planowanym na 5 września 2020 r. pierwszym słubicko-frankfurckim marszu równości “Miłość bez granic”. 

Dziś znamy więcej szczegółów w tym temacie.

Celem wiecu i marszu wg. organizatorów jest zwrócenie uwagi na brak widoczności i infrastruktury osób nieheteronormatywnych w obu częściach Dwumiasta (Słubice-Frankfurt n/O). 

Drugim celem jest okazanie solidarności ze społecznością LGBTIQ* w Polsce, która doświadcza obecnie silnej dyskryminacji i wyparcia wskutek ustanowienia tak zwanych „stref wolnych od LGBT” w niektórych gminach oraz wskutek nagonek, prowadzonych m.in. przez partię rządzącą PiS w czasie niedawnej kampanii prezydenckiej.

Marsz wg. organizatorów rozpocznie się o godz. 14:00 na placu Bohaterów po czym osoby przemaszerują przez Słubice oraz most graniczny na Odrze do sąsiedniego Frankfurtu. Tam dalej będzie kontynuowany marsz do centrum Frankfurtu nad Odrą i zakończy się na promenadzie przy Holzmarkt.

Organizatorzy zaprosili na marsz burmistrza Słubic i nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą.

Zapytaliśmy burmistrza Slubic Mariusza Olejniczaka jakie zajmuje stanowisko w tej sprawie: 

„Słubice są miastem otwartym i przyjaznym. Daleko nam do agresji i przemocy, którą widzimy w mediach i o której czytamy w prasie. Wszelkie marsze, wiece, demonstracje, wzbudzają ostatnio sporo emocji zarówno pozytywnych jak i tych negatywnych. Mam nadzieję, że  organizowany marsz będzie bezpieczny dla wszystkich uczestników jak i obserwatorów.” - odpowiedział naszej redakcji burmistrz Olejniczak.

Zapytaliśmy organizatorów o sam marsz i bezpieczeństwo podczas marszu:

“W Polsce wymagane jest zgłoszenie (piątek). Do tej pory nie mamy zwrotnej informacji, wiec wg zostało to zgłoszenie przyjęte. O bezpieczeństwo dba policja” - mówią naszej redakcji organizatorzy z Orga-Teamu.

Sprawdziliśmy także, czy zostały zachowane terminy ustawowe: 

“W dniu 07.08.2020 r. wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Słubicach zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia: „Równe prawa dla osób LGBT- marsz polsko-niemiecki.” Zawiadomienie zostało złożone przez osobę fizyczną zgodnie w ustawowymi terminami. Zasady organizowania zgromadzeń reguluje m.in. Ustawa o zgromadzeniach z dnia 24 lipca 2015 r., tj.  Dz. U. z 2019 r., poz. 631 oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanawiania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii (Dz. U. z 2020r., poz. 964, ze zm.)” - mówi pytany przez nas Ariel Pawelczyk - główny specjalista ds. promocji Urzędu Miejskiego w Słubicach. 

Obecnie na naszym fanpage trwa ankieta w której pytamy mieszkańców czy są “za” czy “przeciw” organizowanemu w Słubicach marszowi równości środowisk LGBT 

link: TUTAJ (obecnie juz ponad 3 tys. uczetsników wypowiedziało się w ankiecie - wyniki przedstawimy na FB NaszeSlubicePL zaraz po zakończeniu ankiety).

*LGBTIQ to termin, który odnosi się do osób identyfikujących się jako lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe, queer oraz takie, które nie są pewne swojej tożsamości seksualnej.

copyright: instytut rownosci

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Czwartek 1 grudnia 2022 4:22:09
  • imieniny obchodzą:

    Natalia, Blanka, Eligiusz

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij