Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Wielki pożar nieużytków w Cybince

Wtorek 30 marca 2021 brak komentarzy

W poniedziałek, 29 marca br. ok. godzinie 13:00 drużyna strażaków ochotników z OSP Cybinka zaalarmowana została o pożarze zauważonym na nieużytkach przylegających do ulicy Krótkiej w Cybince. Stosunkowo niegroźny pożar przeobraził się w prawdziwe piekło. Do działań OSP Cybinka wyrusza w sile dwóch zastępów (2 x GBA), meldując się po chwili na miejscu i rozpoczynając działania wspólnie z załogą pojazdu patrolowo-gaśniczego z Nadleśnictwa w Cybince (GLBM). 

Pożar, za sprawą silnych podmuchów wiatru, rozwijał się jednak błyskawicznie. Już wtedy wiadomo było, że potrzebne będzie wsparcie kolegów ze z SK KP PSP w Słubicach. Żywioł nie dawał za wygraną i pożerał kolejne ary traw i trzcin, co najgorsze przedostał się na użytek ekologiczny „Gęsie bagna” oraz do pobliskiego lasu olchowego. Wdarł się również na teren pobliskiego zakładu przemysłowego, którego pracownicy dostępnym pod ręką sprzętem samodzielnie stłumili ogień zbliżający się do ich zakładu pracy. Płomienie miejscami sięgały wysokości 8 metrów, a dym widoczny był z odległości kilkunastu kilometrów. Sytuacja zrobiła się dramatyczna. Docierające sukcesywnie w rejon pożaru kolejne siły i środki z terenu powiatu słubickiego dołączały do akcji. W ciągu ulicy Dąbrowskiego zorganizowano punkt czerpania wody z pobliskiego hydrantu. Pracujących w pocie czoła strażaków z góry wspierał samolot gaśniczy typu Dromader, który wykonał trzy zrzuty wody. Po ponad godzinnej walce pożar udało się opanować i zapobiec jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Spalona powierzchnia została następnie przelana dokładnie wodą w celu wyeliminowania wszystkich zarzewi ognia. Po trwających ponad 3 godziny działaniach zostały one zakończone i wszyscy rozjechaliśmy się do swoich jednostek. Spaleniu uległo niestety ponad 9 ha nieużytków oraz 0,35 ha lasu - cennego przyrodniczo terenu. 

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki: 3 zastępy z JRG w Słubicach (GBA, GCBA, SLOp), 3 zastępy z OSP Cybinka (2 x GBA, GLBM), 2 zastępy z OSP Rzepin (2 x GBA), zastępy z: OSP Białków (GBA), OSP Rąpice (GBA), OSP Słubice (GBA), Nadleśnictwa Rzepin (GBA), Nadleśnictwa Cybinka (GLBM) oraz samolot gaśniczy typu Dromader. 

informacja prasowa / zdjęcia: Ochotnicza Straż Pożarna w Cybince


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 18 czerwca 2021 6:47:48
  • imieniny obchodzą:

    Elżbieta, Paula, Marek

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij