Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Pierwsze tony śmieci wyłowione z Odry

Wtorek 2 maja 2023 brak komentarzy

Ruszyli na ratunek Odrze!

Pierwsze zbiory w ramach Akcji Czysta Odra. Do akcji przyłączyły się: Racibórz, Kędzierzyn Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, Głogów, Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Szczecin - ponad 20 tys. wolontariuszy z Polski, ale i także Czech i Niemiec.

28 kwietnia we Wrocławiu zainaugurowano II edycję międzynarodowej Akcji Czysta Odra. Na starcie pojawiło się pół tysiąca wrocławianek i wrocławian, którzy uwolnili odrzańskie łąki od 3 ton śmieci. Skąd te śmieci? Niestety problem zaśmiecenia w Polsce tylko narasta. Brak systemu kaucyjnego to wstyd dla państwa. W krajach nadbałtyckich jedynie oprócz Polski tylko Rosja takiego systemu nie ma. W pozostałych krajach puszki aluminiowe, jednorazowe butelki ze szkła i plastiku zawracane są do sklepów, gdzie w 100% poddawane są recyklingowi. W Polsce opakowania jednorazowe lądują zazwyczaj w środowisku, w rzekach i ostatecznie w Bałtyku. 80% zanieczyszczenia Bałtyku to śmieci spływające rzekami, także Odrą do morza - mówi pomysłodawca i główny organizatora Akcji Czysta Odra  - Dominik Dobrowolski.

Wrocławska akcja to jedna z kilkuset akcji, które będą się odbywać od 28 kwietnia do 7 maja na Odrze i na wszystkich je dopływach. Można do akcji się dołączyć, organizując własne wydarzenie lub kontaktując się regionalnymi koordynatorami.

Informacje dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w akcjach, którzy chcieliby zorganizować swoje akcje, dla mediów, samorządów, firm:
Zapraszamy do udziału w II Międzynarodowej Akcja Czysta Odra, która będzie organizowana w okresie od 28 kwietnia do 7 maja 2023 roku. Każdy się może do akcji przyłączyć. Wystarczy tylko zorganizować grupę wolontariuszek i wolontariuszy, aby spotkać się na ekologicznej majówce nad Odrą lub dowolnym dopływem Odry, posprzątać brzegi rzek, zorganizować spływ kajakowy, cieszyć się z uroków czystej wody. Lokalni organizatorzy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji. Darczyńcą grantów jest, już drugi rok z rzędu Credit Agricole Bank Polska .

Zapraszamy do kontaktu z regionalnymi koordynatorami Akcja Czysta Odra 2023 : https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra
Stowarzyszenie EKO-UNIA https://www.facebook.com/EkoUnia/ - jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Opole, Brzeg, Oława, Wrocław, Brzeg Dolny, Lubiąż, Ścinawa, Chobienia, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól oraz z dopływów Odry z tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Ani Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com lub anna9adamczyk@gmail.com oraz dzwonić na nr 511 032 036. We Wrocławiu cykl akcji przygotowuje WROC ma MOC.
Krosno Odrzańskie KPWK dołącza do akcji Akcja Czysta Odra jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Nowa Sól, Zielona Góra, Cigacice, Sulechów, Nietkowice, Krosno Odrzańskie, Gubin, Słubice i Frankfurt n/O mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Wojtka Kliszewskiego w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl lub dzwonić 661 068 040.
Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina jako regionalny organizator koordynuje akcje od Słubic do Świnoujścia. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Górzycy, Kostrzynie n/O, Krajniku Dolnym, Gryfinie, Kołbaskowie, Szczecinie, Policach, nad Jez. Dąbie, Zalewem Szczecińskim, w ujściu Świny i Dziwny, i dopływach całego rejonu) mogą zgłaszać się do akcji przez formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/AkcjaCzystaOdra2023
a wszelkie pytania można kierować na maila: akcjaczystaodra@stowarzyszeniewywrotka.pl . tel. 725559666 , http://stowarzyszeniewywrotka.pl/
.
Dominik Dobrowolski odpowiada za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola. Lokalni organizatorzy np: z Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Opola, Prudnika, Głubczyc, Głuchołaz, Krapkowic proszeni są o kontakt z Dominikiem: dominik@cycling-recycling.eu , 697092978, https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.eko .

Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik od wielu lat organizuje w Polsce akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem. Wspólnie z przyjaciółmi postanowił zadbać o wyjątkową rzekę, bo łączącą trzy państwa: Czechy, Polskę i Niemcy, stąd pomysł na Międzynarodową Akcję Czysta Odra. Na przełomie kwietnia i maja 2022  lokalne organizacje i 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy przeprowadzili pierwszą akcję sprzątania Odry od jej źródeł do Bałtyku. Tak wyglądała pierwsza edycja naszej akcji: https://www.youtube.com/watch?v=5kydkhK7OM4

Dodatkowe informacje
Dominik Dobrowolski
tel. 697092978


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 13 lipca 2024 17:15:31
  • imieniny obchodzą:

    Małgorzata, Ernest, Henryk

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij