Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

II Międzynarodowa Akcja Czysta Odra . 28 kwietnia - 7 maja 2023, czyli długi weekend pod znakiem ekologii

Wtorek 25 kwietnia 2023 brak komentarzy

Już w najbliższy weekend ruszy najdłuższa akcja ekologiczna w Polsce. Przez 10 dni, 20 tys. wolontariuszy spotka się na Odrze, na jej brzegach oraz dopływach, aby walczyć z zaśmieceniem i zatruwaniem rzek. Akcje, tak jak w zeszłym roku, będą zorganizowane także w województwie dolnośląskim i lubuskim. W Głogowie wolontariusze z KGHM ruszą do walki ze śmieciorami, na starorzeczu Odry w Siedlisku szykuje się do "mokrej roboty" Daniel Kołtun z przyjaciółmi; mieszkańcy Bytomia Odrzańskiego posprzątają lewy brzeg Odry, w Nowej Soli, w Krośnie Odrzańskim też do sprzątania szykują się mieszkańcy, a we Wrocławiu mnóstwo ekologicznych atrakcji (oprócz sprzątania) przygotowała Fundacja Wroc Ma Moc, a w Brzegu mnóstwo organizacji bierze udział w akcji: WOPR, Marina i Stowarzyszenie Powiatu Brzeskiego z Eweliną Antonowicz na czele.  Na Dolnym Śląsku i w  Lubuskim akcje koordynowane są przez Stowarzyszenie Eko-Unia i  KPWK Krosno Odrzańskie.

Jak widać  #OdaNasŁączy - tak jak brzmi hasło akcji - mówi Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, pomysłodawca akcji.

Każdy może się dołączyć do akcji, przeprowadzić swoje działania na rzecz Odry i jej dopływów. Trzeba jednak pamiętać, aby wszystkie akcje były uzgodnione np. z gminą, tak aby po akcjach wszystkie zebrane odpady zostały szybko odebrane i aby po akcjach nie zalegały nad rzekami. Lokalne grupy sprzątające mogą też liczyć na wsparcie finansowe swoich akcji. Wszyscy chętni do udziału powinni zgłosić się do ekologa i podróżnika Dominik Dobrowolskiego, który na odcinku Odry od granicy z Czechami aż do Opola koordynuje akcje. Granty dla grup sprzątających ufundował Bank Credit Agricole . Strona akcji:  https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra

Aby przyłączyć się do już zaplanowanych akcji lub zorganizować swoją akcję zapraszamy do kontaktu z regionalnymi koordynatorami Akcji Czysta Odra:

Dominik Dobrowolski odpowiada za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola. Lokalni organizatorzy np: z Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Opola, Prudnika, Głubczyc, Głuchołaz, Krapkowic proszeni są o kontakt z Dominikiem: dominik@cycling-recycling.eu , 697092978, https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.eko .

Stowarzyszenie EKO-UNIA https://www.facebook.com/EkoUnia/ - jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Opole, Brzeg, Oława, Wrocław, Brzeg Dolny, Lubiąż, Ścinawa, Chobienia, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól oraz z dopływów Odry z tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Ani Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com lub anna9adamczyk@gmail.com oraz dzwonić na nr 511 032 036. We Wrocławiu cykl akcji przygotowuje Fundacja Wroc Ma Moc.

Krosno Odrzańskie KPWK dołącza do akcji Akcja Czysta Odra jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Nowa Sól, Zielona Góra, Cigacice, Sulechów, Nietkowice, Krosno Odrzańskie, Gubin, Słubice i Frankfurt n/O mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Wojtka Kliszewskiego w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl lub dzwonić 661 068 040.

Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina jako regionalny organizator koordynuje akcje od Słubic do Świnoujścia. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły... z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Górzycy, Kostrzynie n/O, Krajniku Dolnym, Gryfinie, Kołbaskowie, Szczecinie, Policach, nad Jez. Dąbie, Zalewem Szczecińskim, w ujściu Świny i Dziwny, i dopływach całego rejonu) mogą zgłaszać się do akcji przez formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/AkcjaCzystaOdra2023 a wszelkie pytania można kierować na maila: akcjaczystaodra@stowarzyszeniewywrotka.pl . tel. 725559666 , http://stowarzyszeniewywrotka.pl/ .

Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik od wielu lat organizuje w Polsce akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem. Wspólnie z przyjaciółmi postanowił zadbać o wyjątkową rzekę, bo łączącą trzy państwa: Czechy, Polskę i Niemcy, stąd pomysł na Międzynarodową Akcję Czysta Odra. Na przełomie kwietnia i maja 2022  lokalne
organizacje i 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy przeprowadzili pierwszą akcję sprzątania Odry od jej źródeł do Bałtyku. Tak wyglądała pierwsza edycja naszej akcji:
https://www.youtube.com/watch?v=5kydkhK7OM4


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 13 lipca 2024 19:14:33
  • imieniny obchodzą:

    Małgorzata, Ernest, Henryk

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij