Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Pierwsza w Polsce ulica Papcia Chmiela będzie w Słubicach?

Środa 3 lutego 2021 brak komentarzy

Pierwsza w Polsce ulica Papcia Chmiela będzie w Słubicach? To możliwe! Wszystko zależy od mieszkańcow i radnych! - mówi Wojciech Obremski.

Henryka Jerzego Chmielewskiego przedstawiać nikomu nie trzeba - zmarły 21 stycznia ojciec Tytusa, Romka i A'tomka był warszawskim powstańcem, grafikiem, rysownikiem oraz legendarnym mistrzem polskiego komiksu. Sławę przyniosła mu seria komiksów o przygodach trójki przyjaciół, na której wychowały się pokolenia Polaków. Teraz jego imieniem może być nazwana jedna ze słubickich ulic. Tutaj muszą jednak zdecydować najpierw mieszkańcy, a potem radni.

-Działając zgodnie z rozdziałem 6., oddziałem 4., paragrafem 60., punktem 1., podpunktem 3. Statutu Gminy Słubice, będę wnioskował o sporządzenie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy jednej z ulic, położonej na terenie miasta Słubice, brzmiącej: „Henryka Jerzego Chmielewskiego” - dodaje Wojciech Obremski, autor książki "Krótka historia sztuki komiksu w Polsce (1945-2003)". Ww. droga znajduje się na działce, która stanowi własność gminy Słubice. Biegnie prostopadle od ul. Sienkiewicza w kierunku tzw. placu Czerwonej Torebki i nie posiada nazwy. Zgodnie z ww. Statutem Gminy Słubice, aby sprawą zajęli się miejscy radni, należy do wniosku skierowanego do przewodniczącego Rady Miejskiej załączyć podpisy co najmniej 200 mieszkańców gminy, którzy udzielają poparcia w przedmiotowej kwestii.

Podpisy są już zbierane, a wkrótce listy będą dostępne w różnych miejscach miasta. Cykl o Tytusie i spółce doczekał się ponad 30 ksiąg, wydanych w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Orderem Uśmiechu. O skali zasług artysty niech świadczy fakt, iż po jego śmierci swój żal wyrazili publicznie: prezydent RP oraz premier.

-Nazwanie jednej ulic w Słubicach imieniem Henryka Jerzego Chmielewskiego stanowiłoby nie tylko hołd mieszkańców wobec artysty, ale przyczyniłoby się do promocji miasta w całej Polsce, gdyż jak dotąd podobnej inicjatywy w kraju nie było. Bezspornym jest fakt, że Henryk Jerzy Chmielewski był ceniony i szanowany przez wiele pokoleń Polaków - zaznacza W. Obremski. Według niego ważne jest również to, że Słubice byłyby pierwszym miastem, które uhonorowałoby artystę w taki sposób. A dzięki temu z pewnością zyskałyby pozytywny wizerunek i medialny rozgłos w całym kraju.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 2 marca 2024 17:33:36
  • imieniny obchodzą:

    Halszka, Helena, Radosław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij