Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Liczymy się dla Polski

Wtorek 18 maja 2021 brak komentarzy

tym hasłem Główny Urząd Statystyczny przypomina o OBOWIĄZKOWYM udziale w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który trwa od 1 kwietnia do 30 września br. 

Liczymy się dla Polski, tym hasłem Główny Urząd Statystyczny przypomina o OBOWIĄZKOWYM udziale w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który trwa od 1 kwietnia do 30 września br. 

Dane zbierane na potrzeby spisów powszechnych są bezpieczne. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

W jaki sposób bezpiecznie się spisać?

  1. PRZEZ INTERNET – samospis internetowy to podstawowa, obowiązkowa i najbardziej bezpieczna metoda spisu; wystarczy wejść na spis.gov.pl, zalogować się w interaktywnej aplikacji i odpowiedzieć na pytania w formularzu spisowym; 

Uwaga! Tylko spisując się przez Internet masz szansę na udział w loterii i wygrania atrakcyjnych nagród. Więcej na loteria.spis.gov.pl

  1. SPISZ SIĘ PRZEZ TELEFON – to opcja, która umożliwia dokonanie spisu na infolinii spisowej pod numerem: 22 279-99-99 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00);
  2. SAMOSPIS W PUNKCIE SPISOWYM – przez cały czas trwania spisu można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk komputerowych w Gminnych Biurach Spisowych i w Urzędzie Statystycznym, przy których z pomocą przeszkolonego pracownika (z zachowaniem reżimu sanitarnego) można dokonać samospisu.
  3. Spis realizowany przez rachmistrzów - w przypadku niedokonania samospisu, rachmistrz spisowy może skontaktować się z respondentem telefonicznie.

UWAGA! Rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić tylko z dwóch bezpiecznych numerów telefonów:

22 828 88 88 lub numeru infolinii spisowej 22 279 99 99 

Należy pamiętać, że respondent, z którym skontaktuje się z rachmistrz, nie może odmówić przekazania danych. 

Czy konieczne jest samodzielne odpowiadanie na pytania w spisie?

Zakłada się, że osoby dorosłe powinny samodzielnie udzielić odpowiedzi na pytania. Dopuszcza się jednak możliwość udzielenia odpowiedzi za osoby zamieszkałe w danym mieszkaniu przez reprezentanta, tj. dorosłą osobę zamieszkałą w tym mieszkaniu. Reprezentant podaje informacje o mieszkaniu i wszystkich osobach w nim zamieszkałych, ustala skład osobowy mieszkania, określa relacje rodzinne pomiędzy osobami oraz udziela odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu mieszkaniowym i osobowym. 

UWAGA! 

Osoby spisane przez Reprezentanta nie muszą spisywać się samodzielnie. Ich obowiązek spisowy uważa się za zrealizowany!

Osoby małoletnie, tj. w wieku 0-17 lat, powinny zostać spisane przez rodziców lub opiekunów. 

Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza spisowego?

Rachmistrz spisowy rozpoczynając rozmowę przedstawi się podając swoje imię i nazwisko oraz na życzenie respondenta numer identyfikatora rachmistrza spisowego. Tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 oraz w aplikacji dostępnej na stronie spis.gov.pl

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów spisowych są oszustami. Takie przypadki należy zgłaszać na policję. 

W przypadku wątpliwości co do wiarygodności kontaktującego się rachmistrza spisowego, powinno się zaistniały incydent niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99) lub do Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Więcej informacji nt. Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań znajduje się na stronie spis.gov.pl.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 2 marca 2024 18:17:26
  • imieniny obchodzą:

    Halszka, Helena, Radosław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij