Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Cykl: Adwokat radzi. Prawo spadkowe.

Wtorek 8 listopada 2016 brak komentarzy

W dzisiejszej odsłonie „Adwokat radzi” kolejne zagadnienie z zakresu prawa spadkowego. Czy, a jeśli tak to w jaki sposób dzieci przysposobione (adoptowane) dziedziczą po przysposabiającym? 

Dzieci przysposobione w sposób pełny dziedziczą na takich samych zasadach, jak własne dzieci spadkodawcy. Odmiennie sytuacja przedstawia się przy tzw. przysposobieniu niepełnym.

Istotą tego pierwszego jest sytuacja, w której między przysposabiającym a przysposobionym powstaje więź, jak między rodzicem a dzieckiem. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki charakterystyczne dla stosunku pokrewieństwa względem przysposabiającego. Równocześnie ustają wszelkie prawa i obowiązki związane z prawdziwymi krewnymi przysposobionego. Tym samym dziecko zostaje niejako „wyrwane” ze starej rodziny. Natomiast przysposobienie niepełne powoduje powstanie powyższych więzi jedynie w relacji pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym. 

W sytuacji przysposobienia pełnego przysposobionego traktuje się, jakby był dzieckiem przysposabiającego, w związku z czym osobę przysposobioną (adoptowaną) zalicza się do kręgu spadkobierców ustawowych, tak samo jak biologiczne dzieci przysposabiającego. Ponadto przysposobiony dziedziczy po wszystkich krewnych przysposabiającego na równi z jego dziećmi. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców. 

W przypadku natomiast przysposobienia niepełnego przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców. Natomiast nie powstaje żaden stosunek pomiędzy krewnymi przysposabiającego a przysposobionym i jego zstępnymi – żadna ze stron po sobie nie dziedziczy. 

W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów wynikłych na tle spraw, których przedmiotem jest dziedziczenie ustawowe osób przysposobionych, zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach do niniejszego posta, poprzez formularz kontaktowy na stronie www.prawnikzgora.pl lub https://www.facebook.com/Kancelaria-Adwokacka-Adwokat-Mat…/…


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 1 października 2023 4:23:07
 • imieniny obchodzą:

  Danuta, Igor, Remigiusz

Ostatnie komentarze
 • Piast Patrol - na naszą ochronę Cię stać!

  Alexandra : Nabídka půjček mezi jednotlivci Potřebujete úvěr na vaši stavbu, realitní projekt, založení vlastního podnikání, osobní činnost, máte přání dosáhnout,. Vy, kteří jste v...

  Piątek 29 września 2023

 • Skate Team Kowalów trzecim najszybszym klubem w Polsce!

  Manfred.Schartow@gmx.net: Ich bin sehr stolz auf Euch. Tolles Resultat von Anna beim Berlin -Marathon 2023. Auch Kinga hat eine Superzeit --einfach bardzo duze dobre........dobre duze bardzo.

  Środa 27 września 2023

Najczęściej komentowane
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij