Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Cykl: Adwokat radzi. Zasiedzenie

Środa 2 listopada 2016 brak komentarzy

Z uwagi na wczorajszy, szczególny dzień kolejna odsłona akcji „Adwokat radzi” przesunięta została wyjątkowo na środę. Dziś „Adwokat radzi” w sprawach dotyczących zasiedzenia. Czym jest zasiedzenie? To sposób nabycia określonego prawa wskutek upływu czasu. Przedmiotem zasiedzenia mogą być nie tylko nieruchomości i ruchomości, ale również służebność przesyłu, służebność gruntowa, czy też użytkowanie wieczyste. 

Jak już wspomniano Kodeks cywilny do zasiedzenia rzeczy lub prawa wymaga upływu czasu. W przypadku nieruchomości będzie to okres dwudziestu lat dla posiadacza samoistnego w dobrej wierze, zaś trzydziestu lat dla posiadacza w złej wierze, liczonych od momentu objęcia rzeczy w posiadanie. Rzecz ruchomą można natomiast zasiedzieć jedynie w dobrej wierze po upływie lat trzech. Co istotne nie można dokonać zasiedzenia ruchomości w złej wierze. 

Dobra wiara posiadacza polega na usprawiedliwionym w danych okolicznościach przekonaniu, że przysługuje mu takie prawo do władania rzeczą, jakie faktycznie wykonuje. Dobrą wiarę wyłącza jednak nie tylko świadomość, iż nie jest się właścicielem danej rzeczy (prawa), ale również nie dołożenie należytej staranności w sprawdzeniu, czy skutecznie nabywa się własność określonej rzeczy – na przykład umowa przeniesienia własności nieruchomości nie została zawarta w formie aktu notarialnego lub ruchomość została nabyta od osoby niemającej zdolności do czynności prawnych. 

Zachęcamy do zadawania pytań z wyżej wspomnianej tematyki w komentarzach, poprzez formularz kontaktowy na stronie www.prawnikzgora.pl lub https://web.facebook.com/Kancelaria-Adwokacka-Adwokat-Mate…/


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 20 kwietnia 2024 16:38:51
  • imieniny obchodzą:

    Agnieszka, Teodor, Czesław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij