Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Cykl Adwokat radzi. Ubezwłasnowolnienie całkowite.

Wtorek 25 października 2016 1 komentarz

W dzisiejszej odsłonie „Adwokat radzi” kilka słów o ubezwłasnowolnieniu całkowitym. Prawo cywilne dopuszcza częściowe lub całkowite pozbawienie osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych, co następuje w formie orzeczenia sądowego. 

Ubezwłasnowolniona całkowicie może być osoba, która ukończyła lat 13, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń, np. alkoholizmu lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Podstawową konsekwencją takiego stanu rzeczy jest fakt, że czynność prawna dokonana przez osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie, a więc pozbawioną zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. W tym miejscu wskazać jednak należy, że gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawiera umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych. Dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej ustanawia się opiekę, chyba że osoba taka pozostaje jeszcze pod władzą rodzicielską. 

Ewentualne pytania odnoszące się do spraw związanych z powyższą problematyką zadawać można w komentarzach lub poprzez formularz kontaktowy na stronie www.prawnikzgora.pl lub https://www.facebook.com/Kancelaria-Adwokacka-Adwokat-Mateusz-Krzeptowski-259941654384288/


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Wtorek 5 grudnia 2023 17:17:14
  • imieniny obchodzą:

    Krystyna, Sabina, Norbert

Ostatnie komentarze
Najczęściej komentowane
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij