Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Wspólna akcja policji i sokistów. Kontrole punktów złomu, szlaków kolejowych

Środa 27 marca 2019 brak komentarzy

Na terenie całego powiatu słubickiego trwa od wczoraj / 26.03.br./ wspólna akcja policji i sokistów pod nazwą „ 24 – Blue Rad”. W ramach akcji zaplanowano kontrole punktów skupów złomu, szlaków kolejowych, dworców oraz składów pociągów. Sprawdzano dokumentację oraz pochodzenie składowanych przedmiotów metalowych.

Legalność funkcjonowania skupów złomu w powiecie słubickim, sposób przyjmowania i ewidencjonowania odpadów kontrolują policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei. Działania są prowadzone na terenie całego powiatu słubickiego. Akcja podyktowana jest dużą liczbą kradzieży dokonywanych na szkodę PKP, zakładów ciepłowniczych i energetycznych.  W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze oprócz kontroli skupów złomu, sprawdzają tożsamość i legalność pobytu osób. Zwracają uwagę czy nie dochodzi do popełniania przestępstw na obszarze kolejowym, czy nie dochodzi do kradzieży elementów metalowych. Ponadto policjanci zwracają właścicielom punktów skupu złomu uwagę na prawidłowe prowadzenia dokumentacji związanej z obrotem złomem w celu ewentualnej możliwości zidentyfikowania sprawców kradzieży.

Sprawcy kradzieży z chęci zysku zabierają wszystko to, co następnie można spieniężyć w skupie. Uzyskują za to drobne sumy pieniędzy, generując jednak straty idące w setki tysięcy złotych. Działania złodziei złomu powodują również zagrożenie bezpieczeństwa. Tak dzieje się w przypadku kradzieży włazów zakrywających głębokie studzienki i zbiorniki lub elementów sterowania trakcji kolejowej. Policjanci sprawdzali, czy przedmioty składowane w skupach złomu nie są elementami infrastruktury kolejowej czy telekomunikacyjnej.

Sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z wysokimi karami. Artykuł 254a Kodeksu Karnego w szczególny sposób odnosi się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Sprawcy takich czynów muszą liczyć się z zaostrzoną odpowiedzialnością karną. W przypadku popełnienia wymienionego w artykule przestępstwa osobie takiej grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Wspólne kontrole punktów złomu przeprowadzone przez słubickich policjantów z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei mają charakter prewencyjny.

 

Inf. pras. KPP Słubice - mł.asp. Ewa Murmyło


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 4 grudnia 2023 5:04:30
  • imieniny obchodzą:

    Barbara, Bernard, Krystian

Ostatnie komentarze
Najczęściej komentowane
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij