Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Szczęśliwy finał poszukiwań 13-letniego Huberta Banaszaka ze Słubic

Czwartek 15 kwietnia 2021 brak komentarzy

Zaginiony 13-latek odnaleziony przez zastępcę komendanta żarskiej policji

Młodszy inspektor Tomasz Białek - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach - w czasie wolnym od służby, rozpoznał zaginionego 13-latka ze Słubic. Chłopcu towarzyszył poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu 16-latek. Dzięki czujności komendanta chłopcy cali i zdrowi trafili pod opiekę rodziców.

Zaginiony chłopiec wyszedł z domu w środę (7 kwietnia) i od tego czasu nie powrócił do miejsca zamieszkania, ani nie nawiązał kontaktu z rodziną. W jego poszukiwania zaangażowało się wielu funkcjonariuszy, nie tylko ze słubickiej komendy, ale również z innych jednostek województwa lubuskiego. Rysopis chłopca trafił do funkcjonariuszy z jednostek ościennych, a także do mediów. Bezpieczeństwo młodych ludzi jest jedną z priorytetowych spraw dla wszystkich policjantów, dlatego w przypadku poszukiwań angażuje się w nie wielu funkcjonariuszy, również w tym przypadku.

We wtorek (13 kwietnia) I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żarach, młodszy inspektor Tomasz Białek w czasie wolnym od służby, w jednym z marketów w Żarach zauważył dwóch chłopców. Obaj zachowywali się podejrzanie, rozglądali się ukradkiem i szybkim krokiem wyszli ze sklepu. Komendant pozostał czujny, zakończył zakupy i ruszył za nimi, ponieważ zachowanie i ubiór jednego z nich odpowiadał zaginionemu. Obaj mieli twarze zasłonięte maseczkami, więc trudno było w stu procentach potwierdzić, że jeden z nich to zaginiony 13-latek. Komendant za pośrednictwem dyżurnego wezwał patrol i wspólnie z policjantami pojechał w kierunku, w którym oddalili się młodzi ludzie. Chłopcy na widok radiowozu zaczęli uciekać, rozdzielili się, każdy w inną stronę. W ślad za nimi w pieszy pościg ruszyli komendant oraz jeden z funkcjonariuszy. Dwaj uciekinierzy po chwili zostali zatrzymani. Okazało się, że jednym z chłopców jest zaginiony 13-latek. Towarzyszył mu 16-letni mieszkaniec powiatu żarskiego, który był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu. Dzięki czujności I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Żarach wszystko zakończyło się szczęśliwie. Chłopcy zostali dowiezieni do komendy, a potem cali i zdrowi przekazani rodzicom.

Kilka najważniejszych wskazówek policjantów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP — jak zapobiec zaginięciu dziecka i co zrobić, jeśli nasze dziecko zaginie:

O czym należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaginięcia dziecka:

- Zatroszcz się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwól, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
- Naucz swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
- Uczul swoje dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym gdzie jest i o zmianie swoich planów kiedy przebywa poza domem.
- Naucz swoje dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
- Naucz swoje dziecko, aby zawsze kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

5 podstawowych kroków w przypadku zaginięcia dziecka:

- Jak najszybciej powiadom o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy 112.
- Sprawdź, czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Poproś o pomoc w poszukiwaniach.
- W przypadku zaginięcia małego dziecka natychmiast sprawdź w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje).
- Zawsze miej przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym – będzie potrzebne Policji.
- W miarę możliwości zachowaj spokój, tylko wtedy możesz pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu Twojej pociechy.

Inf.pras. Lubuska Policja


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 1 października 2023 4:24:54
 • imieniny obchodzą:

  Danuta, Igor, Remigiusz

Ostatnie komentarze
 • Piast Patrol - na naszą ochronę Cię stać!

  Alexandra : Nabídka půjček mezi jednotlivci Potřebujete úvěr na vaši stavbu, realitní projekt, založení vlastního podnikání, osobní činnost, máte přání dosáhnout,. Vy, kteří jste v...

  Piątek 29 września 2023

 • Skate Team Kowalów trzecim najszybszym klubem w Polsce!

  Manfred.Schartow@gmx.net: Ich bin sehr stolz auf Euch. Tolles Resultat von Anna beim Berlin -Marathon 2023. Auch Kinga hat eine Superzeit --einfach bardzo duze dobre........dobre duze bardzo.

  Środa 27 września 2023

Najczęściej komentowane
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij