Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Słubice. Uroczystości 101.rocznicy „Cudu nad Wisłą”

Wtorek 17 sierpnia 2021 brak komentarzy

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy "Cudu nad Wisłą".

Na tym dziwnym cmentarzu czasem tylko oczy napełniają się łzami, ale dusze napełniają się dumą, bo na tym dziwnym cmentarzu rośnie radość rozkwiecona z tego, że „żywie duch, żywie duch!” . Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, aby się uczyć miłości Ojczyzny. Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby napełnić wiarą niezłomną, ludzie miałkiego ducha, aby się nadyszeć bohaterstwa. A że tu leżą uczniowie w mundurkach, przeto ten cmentarz jest jak szkoła, najdziwniejsza szkoła, w której dzieci jasnowłose i błękitnookie nauczają siwych ludzi o tym, że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie” - Kornel Makuszyński. Ten cytat wygłoszony w trakcie kazania przez ks. Marcina Krechowicza na długo zostanie zapamiętany przez wiernych parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 101. rocznicy Cudu nad Wisłą. W tym tak bardzo symbolicznym dla Chwały Oręża Polskiego dniu dokonano złożenia ziemi z mogił Nieznanego Żołnierza z Cmentarza Orląt Lwowskich oraz z Polskich Termopil – Zadwórza, miejsca heroicznej walki Lwowskich dzieci i młodzieży, bohatersko broniących swego ukochanego miasta przed kilkunastokrotnie przeważającą nawałą armii bolszewickiej. Ziemię z mogił Bohaterów kustosze tego miejsca pamięci otrzymali dzięki pomocy Pierwszej Lwowskiej Męskiej Drużyny Harcerskiej "Trop" Harcerstwa Polskiego na Ukrainie im. Kornela Makuszyńskiego. Złożenia symbolicznej ziemi z bohaterskich mogił dokonał proboszcz parafii ks. kan. Robert Węglewski wraz z starostą słubickim Leszkiem Bajonem w obecności licznie przybyłych wiernych i opiekunów tego symbolicznego Sanktuarium Patriotyzmu- Słubickiego Panteonu Pamięci Żołnierza Polskiego, Bractwa Szkaplerza Świętego Michała Archanioła. Słubiccy miłośnicy historii kierując się mottem „Oni walczyli o wolność, my walczymy o ich pamięć” realizują testament Bohaterów, by pamięć o nich nigdy nie uległa zatarciu.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 24 czerwca 2026 23:08:45
  • imieniny obchodzą:

    Danuta, Emilia, Jan

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij