Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Pożar Dworku w Maczkowie

Poniedziałek 18 kwietnia 2022 brak komentarzy

W poniedziałek, 18 kwietnia ok. godziny drugiej w nocy doszło do dużego pożaru w Maczkowie (gm.Cybinka). Ze zgłoszenia jakie otrzymali strażacy z OSP Cybinka wynikało, że w płomieniach stanął dom jednorodzinny. Tym samym do działania z Cybinki wyruszyły dwa zastępy (2xGBA).Czerwona łuna pożaru na horyzoncie widoczna była już z daleka. Z chwilą dojazdu na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że ogień trawi opuszczony zabytkowy dwór usytuowany w centrum wsi, pomiędzy szosą z Uradu do Rzepina od strony północnej, a rzeką Ilanką wyznaczającą granicę południową. Pożar był już mocno rozwinięty i obejmował praktycznie cały dach obiektu. Rozpoczęła się walka strażaków z żywiołem, na źródło ognia podane zostało kilka prądów wody w natarciu – zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz obiektu. W rejon pożaru systematycznie docierały kolejne siły i środki, w tym oficer operacyjny z KP PSP w Słubicach, pracownicy Pogotowia Energetycznego oraz funkcjonariusze Policji. Zorganizowany został również punkt czerpania wody na rzece Ilanka skąd woda transportowana była na miejsce pożaru. Pożar po kilku godzinach udało się opanować. Rozpoczęło się tym samym żmudne dogaszanie i uporządkowania pogorzeliska, które trwało do godziny 11:00. Przyczyny powstania pożaru ustala Policja. 

Począwszy od lat 80. XX wieku do roku 1993 dwór nie był użytkowany. W latach 1993-1995 przeprowadzono remont kapitalny zabytku.

W działaniach udział brały zastępy z: JRG w Słubicach (GBA, GCBA, SHD), JRG w Krośnie Odrz. (SHD), OSP Cybinka (2xGBA), OSP Rzepin (2xGBA), OSP Kowalów (GBA), OSP Grzmiąca (GBA) oraz OSP Radzików (GBA). 

inf.pras/foto OSP Cybinka


 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 2 czerwca 2023 6:22:06
  • imieniny obchodzą:

    Marianna, Marzena, Erazm

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij