Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Polskie i niemieckie dzieci wspólnie nauczą się jak ratować ludzkie życie

Sobota 15 sierpnia 2020 brak komentarzy

Już 12 września, podczas wspólnych zabaw edukacyjnych w ramach „Dnia otwartych drzwi” w siedzibie Pogotowia Ratunkowego Powiatu Marchijsko-Odrzańskiego w Strausbergu, dzieci w wieku 6-9 lat z Polski i Niemiec, będą mogły zapoznać się, pod okiem wyszkolonych instruktorów, z technikami i sprzętem ratującym ludzkie życie.

To zasługa projektu „Transgraniczne służby ratownicze w życiu codziennym” realizowanego w ramach INTERREG VA Brandenburgia - Polska 2014-2020, współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów

Projekt o którym mowa skierowany jest do polskich i niemieckich dzieci w wieku 6 - 9 lat. Jak czytamy w broszurze informacyjnej projektu: “Program zajęć został opracowany na podstawie wiedzy i doświadczenia pracowników pogotowia”. 

Podczas realizacji projektu, dzieci poprzez wspólna zabawę nauczą się podstawowych zasad pierwszej pomocy.  

W tym celu inicjatorzy projektu zakupili zabawki przedstawiające m. in. stacje pogotowia ratunkowego, straż pożarną, szpital dyspozytornie, posterunek policji.  

Dzięki tym zabawkom zakupionym z funduszy projektu powstanie kącik zabaw, który pozwoli polskim i niemieckim dzieciom, w formie zabawy (zapominając o barierach językowych) poznać specyfikę pracy ratownika medycznego oraz innych służb ratowniczych (policjanta, strażaka i dyspozytora). 

Prowadzący zajęcia sprawią, że dzieci nauczą się ocenić bezpieczeństwo, będą umiały wezwać pomoc, a także udzielić podstawowej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Dowiedzą się także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w domu, w szkole oraz poza domem. Wspólna zabawa posłuży zniesieniu barier językowych. Pomóc ma w tym przygotowany specjalnie na tę okazję „błyskawiczny” kurs języków polskiego i niemieckiego.  Dodatkową specyfiką projektu jest otwartość na różnorodność, poszerzanie wiedzy na temat miejsca, w którym się urodziło i obecnie mieszka.

Za swój trud dzieci otrzymają drobne upominki oraz będą miały możliwość obejrzenia z bliska prawdziwego sprzętu ratowniczego.

W zajęciach z zakresu pierwszej pomocy będą także uczestniczyć ich opiekunowie i najbliżsi. 

Trochę faktów:

Dane statystyczne jasno wskazują, że najwięcej przypadków nieszczęśliwych zdarzeń występuje w środowisku domowym. Dzięki uczestnictwu w zajęciach - zabawie opiekunowie dzieci oprócz nabycia umiejętności z zakresu pierwszej pomocy będą mieli okazję nauczyć się umiejętności kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu osoby zagrożonej. 

Jednym słowem będzie to wspaniała, ale przede wszystkim bardzo pożyteczna i potrzebna zabawa.   

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 20 kwietnia 2024 15:35:52
  • imieniny obchodzą:

    Agnieszka, Teodor, Czesław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij