Polskie i niemieckie dzieci wspólnie nauczą się jak ratować ludzkie życie
Sobota 15 sierpnia 2020 brak komentarzy
Już 12 września, podczas wspólnych zabaw edukacyjnych w ramach „Dnia otwartych drzwi” w siedzibie Pogotowia Ratunkowego Powiatu Marchijsko-Odrzańskiego w Strausbergu, dzieci w wieku 6-9 lat z Polski i Niemiec, będą mogły zapoznać się, pod okiem wyszkolonych instruktorów, z technikami i sprzętem ratującym ludzkie życie.
To zasługa projektu „Transgraniczne służby ratownicze w życiu codziennym” realizowanego w ramach INTERREG VA Brandenburgia - Polska 2014-2020, współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów
Projekt o którym mowa skierowany jest do polskich i niemieckich dzieci w wieku 6 - 9 lat. Jak czytamy w broszurze informacyjnej projektu: “Program zajęć został opracowany na podstawie wiedzy i doświadczenia pracowników pogotowia”.
Podczas realizacji projektu, dzieci poprzez wspólna zabawę nauczą się podstawowych zasad pierwszej pomocy.
W tym celu inicjatorzy projektu zakupili zabawki przedstawiające m. in. stacje pogotowia ratunkowego, straż pożarną, szpital dyspozytornie, posterunek policji.
Dzięki tym zabawkom zakupionym z funduszy projektu powstanie kącik zabaw, który pozwoli polskim i niemieckim dzieciom, w formie zabawy (zapominając o barierach językowych) poznać specyfikę pracy ratownika medycznego oraz innych służb ratowniczych (policjanta, strażaka i dyspozytora).
Prowadzący zajęcia sprawią, że dzieci nauczą się ocenić bezpieczeństwo, będą umiały wezwać pomoc, a także udzielić podstawowej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Dowiedzą się także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w domu, w szkole oraz poza domem. Wspólna zabawa posłuży zniesieniu barier językowych. Pomóc ma w tym przygotowany specjalnie na tę okazję „błyskawiczny” kurs języków polskiego i niemieckiego. Dodatkową specyfiką projektu jest otwartość na różnorodność, poszerzanie wiedzy na temat miejsca, w którym się urodziło i obecnie mieszka.
Za swój trud dzieci otrzymają drobne upominki oraz będą miały możliwość obejrzenia z bliska prawdziwego sprzętu ratowniczego.
W zajęciach z zakresu pierwszej pomocy będą także uczestniczyć ich opiekunowie i najbliżsi.
Trochę faktów:
Dane statystyczne jasno wskazują, że najwięcej przypadków nieszczęśliwych zdarzeń występuje w środowisku domowym. Dzięki uczestnictwu w zajęciach - zabawie opiekunowie dzieci oprócz nabycia umiejętności z zakresu pierwszej pomocy będą mieli okazję nauczyć się umiejętności kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu osoby zagrożonej.
Jednym słowem będzie to wspaniała, ale przede wszystkim bardzo pożyteczna i potrzebna zabawa.
A co Ty o tym myślisz?