Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Policjanci edukują młodzież. Priorytetem bezpieczeństwo podczas używania petard i fajerwerków

Czwartek 22 grudnia 2022 brak komentarzy

Do niespełna tysiąca uczniów dotarli policjanci słubickiej komendy tuż przed zbliżającą się nocą sylwestrową, której zawsze towarzyszą cieszące się ogromną popularnością fajerwerki. Na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Słubicach dowódca ds. rozpoznania minersko- pirotechnicznego- starszy aspirant Marcin Wojciech opowiadał o przepisach oraz o sposobach obchodzenia się z petardami i fajerwerkami w sposób bezpieczny dla siebie i otoczenia.

Odpowiadając na zaproszenie pani dyrektor, której tak jak policjantom zależy na bezpieczeństwie uczniów zorganizowano spotkanie na którym poruszano tematy związane  z posiadaniem oraz postepowaniem z materiałami pirotechnicznymi. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu dowódcy  ds. rozpoznania  minersko- pirotechnicznego starszego aspiranta Marcina Wojciech, który przestrzegał przed zagrożeniami jakie niesie niewłaściwe odpalanie wyrobów pirotechnicznych, podając jednocześnie przykłady tragicznych w skutkach zdarzeń związanych ze złamaniem zasad bezpieczeństwa z użyciu petard. Policjantki słubickiej komendy rozmawiały z uczniami na temat zawodu policjanta oraz  jakie korzyści płyną z zasilenia szeregów policji, zapraszając jednocześnie do współpracy.

Dla przypomnienia ogólnych zasad bezpieczeństwa pamiętaj, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

 1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

 2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

 3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

 4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

 5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

 1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.

 2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

 3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.

 4. Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

 5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.

 6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

aspirant Agnieszka Kaczmarek / Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 13 lipca 2024 17:36:55
 • imieniny obchodzą:

  Małgorzata, Ernest, Henryk

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij