Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Nowoczesny SOR w Słubicach już przyjmuje pacjentów

Środa 27 lipca 2022 brak komentarzy

W środę (27 lipca) rano Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu im. prof. Zbigniewa Religi w Słubicach otworzył swoje drzwi dla mieszkańców. To jeden z najnowocześniejszych tego typu oddziałów w kraju.

Wejście do SOR-u znajdziemy od ulicy Nadodrzańskiej. Po wejściu do budynku kierujemy się do rejestracji (po lewej stronie). Tu znajdziemy specjalny automat, dzięki któremu będziemy mogli się zarejestrować i pobrać numerek. Dostępny jest już także specjalnie dedykowany numer telefonu - 789 157 883.

Słubicki SOR kosztował 23 mln zł

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Słubicach powstał w ramach Projektu „Poprawa jakości i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach Sp. z o.o. o transgranicznym oddziaływaniu”, dofinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach dotacji celowej z budżetu państwa oraz funduszy UE. Cała inwestycja kosztowała 23 mln zł, z czego 8,5 mln zł to dofinansowanie z UE oraz dotacja celowa, a 10 mln zł to koszty kwalifikowalne. Wkład własny to 4,5 mln zł.

Urząd Marszałkowski wspiera finansowo szpital

- Trzy i pół roku temu znalazła się grupa ludzi, która mi zaufała i wspierała podczas realizacji projektu – mówił 24 czerwca podczas uroczystego otwarcia SOR-u starosta słubicki Leszek Bajon. – Wspomnę tutaj o Urzędzie Marszałkowskim, który zawsze szedł z pomocą. Jeśli poprosiłem o pieniądze na kolejne etapy budowy tego szpitala, to je dostałem – podkreślał starosta.

Członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński zapowiedział wówczas, że w najbliższym czasie pojawią się nowe środki, w kwocie 6 mln zł, na termomodernizację i inne obszary funkcjonowania szpitala. – Mam nadzieję, że państwo wzbogacicie ten projekt o własne środki, powiatu i zaprzyjaźnionych instytucji finansowych i pozwolą one przeobrazić ten szpital kompleksowo w ośrodek pełen nowoczesnej technologii, który będzie promieniował na cały powiat, całą okolicę, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom – dodał Marcin Jabłoński.

Z historii realizacji projektu

Wniosek złożony został w sierpniu 2018 roku, po etapie przygotowywania dokumentacji podpisano umowę o dofinansowanie projektu. Uroczystość odbyła się 11 marca 2019 r. Umowa na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z generalnym wykonawcą podpisana została 30.10.2019.

W lutym 2020 roku przygotowany został teren budowy, osobny wjazd dla karetek. 4 marca 2020 pojawił się w Polsce COVID-19, co znacznie utrudniło i wydłużyło w czasie realizację przedsięwzięcia.

Mimo przeciwności, w ramach inwestycji powstał nowoczesny SOR, z gorącą platformą i salą do cięć ostrych, a także lądowisko dla śmigłowców LPR.

Udało się zagospodarować część przestrzeni wokół szpitala. A to za sprawą młodych ogrodników, architektów krajobrazu i stolarzy z placówek edukacyjnych pogranicza.

Całość powstała dzięki projektom społecznym, realizowanym przez Starostwo Powiatowe w Słubicach (Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Słubickim) oraz IB Berlin-Brandenburg i Fundację Dobro Kultury (Berufskarussell - Methoden der beruflichen Orientierung in Deutschland und Polen / Karuzela zawodów – metody orientacji zawodowej w Polsce i Niemczech).

inf/pras lubuskie.pl/foto: NaszeSlubicePL


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 4 grudnia 2023 3:58:55
  • imieniny obchodzą:

    Barbara, Bernard, Krystian

Ostatnie komentarze
Najczęściej komentowane
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij