Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

List otwarty Partii Zieloni w sprawie ochrony lasów w Polsce do Premiera Mateusza Morawieckiego

Wtorek 4 maja 2021 1 komentarz

Model zarządzania lasami wymaga gruntownej zmiany. Posłanki i Poseł Partii Zieloni wzywają Premiera do podjęcia zdecydowanych działań w sprawie ochrony polskich lasów

Posłanki i Poseł Partii Zieloni: Przewodnicząca Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska i dr Tomasz Aniśko wystosowali list otwarty do Premiera Morawieckiego apelując o zapewnienie skutecznej i długofalowej ochrony lasów w Polsce.

„Europa i Świat stoją przed największym wyzwaniem, z jakim kiedykolwiek musiała poradzić sobie ludzkość. Kryzys klimatyczno-ekologiczny, objawiający się szybko postępującymi zmianami klimatu i utratą bioróżnorodności na bezprecedensową w historii skalę, zagraża przetrwaniu świata, który znamy.” – piszą Posłanki i Poseł Partii Zieloni w liście do Premiera

Zaniepokojeni sytuacją polskich lasów i bezprecedensowymi wycinkami starodrzewów na terenie całego kraju, Parlamentarzystki i Parlamentarzyści wzywają Premiera do podjęcia pilnych i zdecydowanych działań mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony lasów i wprowadzenie regulacji w gospodarce leśnej zapewniających obywatelkom i obywatelom kontrolę, której dziś są pozbawieni.

„Społeczne uwagi składane w konsultacjach dotyczących dokumentów, w oparciu o które prowadzona jest gospodarka leśna (Planów Urządzenia Lasu - PUL), są ignorowane a same PULe nie mogą być zaskarżane w sądzie co jest równoznaczne z brakiem społecznej i sądowej kontroli nad gospodarką leśną. Te poważne naruszenia dostrzegła Komisja Europejska kierując przeciwko Polsce skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.” – zauważają Posłanki i Poseł w swym liście.

Według Parlamentarzystów Partii Zieloni jedną z szans rozwiązania problemu kryzysu klimatyczno-ekologicznego jest poparcie celów zapisanych w Strategii Bioróżnorodności UE do 2030 roku, czyli objęcie ochroną ścisłą 10% obszarów lądowych UE, w tym w Polsce, uwzględniając lasy naturalne i starodrzewy.

„W obliczu postępującego kryzysu klimatyczno-ekologicznego model zarządzania lasami zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, wymaga gruntownej zmiany. Odpowiedzią na tę potrzebę, jest opracowana w ramach Europejskiego Zielonego Ładu Strategia na rzecz Bioróżnorodności UE po 2030 r. […] Te ambitne plany to szansa na powstrzymanie utraty bioróżnorodności w Europie i w Polsce. To również szansa na to, że za przykładem Europy pójdą inne państwa, a wspólnym wysiłkiem uda się zapobiec kryzysowi utraty bioróżnorodności.” – wskazują Parlamentarzyści Partii Zieloni w liście otwartym do Premiera.

List otwarty Posłanek i Posła Partii Zieloni jest reakcją na masowe wycinki w polskich lasach oraz wsparciem apeli organizacji działających na rzecz ochrony przyrody w Polsce, a także licznych spontanicznych protestów Obywatelek i Obywateli, sprzeciwiających się rabunkowej gospodarce leśnej.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 12 maja 2021 4:32:49
 • imieniny obchodzą:

  Joanna, Dominik, Pankracy

Ostatnie komentarze
 • Wystawa Grupy fotograficznej w Levicach

  WillieRak: такси цены https://xn--80aqf2ac.taxi/

  Poniedziałek 10 maja 2021

 • Nowoczesny rentgen w Słubicach

  ANNA CHROMA FINANSOWANIE: ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty...

  Czwartek 6 maja 2021

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij