Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Jest inaczej. Berlińska społeczność ukraińska a rosyjska agresja – otwarcie wystawy „30 Ukrainek i Ukraińców w Berlinie” z dyskusją panelową

Wtorek 8 listopada 2022 brak komentarzy

„Jest inaczej. Berlińska społeczność ukraińska a rosyjska agresja" – otwarcie wystawy „30 Ukrainek i Ukraińców w Berlinie” z dyskusją panelową

 

15 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w foyer Collegium Polonicum odbędzie się wernisaż wystawy „30 Ukrainek i Ukraińców w Berlinie” połączony z dyskusją panelową z bohaterami cyklu portretów na temat „Jest inaczej. Berlińska społeczność ukraińska a rosyjska agresja".

W panelu dyskusyjnym w sali bankietowej udział wezmą następujący goście:

- Oleksandra Bienert, artystka fotografik,

- Tetiana Goncharuk, dziennikarka i działaczka na rzecz praw człowieka,

- dr Olesia Lazarenko, wykładowczyni języka ukraińskiego w Centrum Językowym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Wydarzenie poprowadzi Inga Pylypchuk, dziennikarka i freelancerka z Berlina.

Spotkanie będzie prowadzone w języku niemieckim z tłumaczeniem na język ukraiński.

Na początku 2022 roku w Berlinie mieszkało około 24 tys. osób z ukraińską historią migracji. Od początku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji w lutym tego roku ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie. Wcześniej berlińscy Ukraińcy musieli walczyć o zauważenie, wysłuchanie i zrozumienie dla swoich poglądów - obecnie Ukraina jest widoczna wszędzie. Budynki publiczne są oflagowane na żółto i niebiesko, w każdej linii metra słychać ukraiński, a na ulicach stolicy Niemiec nie ma tygodnia bez dużych demonstracji.

Jaki wpływ takie gwałtowne zmiany mają na ukraińską społeczność Berlina? Jak wyglądała ich sytuacja przed 24 lutego br., a jak to wygląda dzisiaj? Uczestnicy spotkania będą próbować znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.

Stworzenie serii portretów „30 Ukrainek i Ukraińców w Berlinie” było jednym z działań podjętych w 2021 roku w celu zwiększenia widoczności Ukraińców w berlińskiej przestrzeni publicznej. Portrety zostały powieszone w wagonach metra. Ukraińcy zostali pokazani jako część Berlina w nurcie miasta. Potem zaczęła się wojna, a wraz z nią zupełnie nowe wyzwanie dla wyrażania pewności siebie, tożsamości i współpracy. 

Organizatorem wydarzenia jest zespół Kyjiwer Gespräche (Rozmów kijowskich) we współpracy z Collegium Polonicum.

 

Więcej informacji:

Matthias Meier

Komunikacja Kyjiwer Gespräche

meier@european-exchange.org

kyiv-dialogue.com | european-exchange.org

Serię portretów można znaleźć również na Instagramie: @30_ukrainians.

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 1 października 2023 3:44:41
 • imieniny obchodzą:

  Danuta, Igor, Remigiusz

Ostatnie komentarze
 • Piast Patrol - na naszą ochronę Cię stać!

  Alexandra : Nabídka půjček mezi jednotlivci Potřebujete úvěr na vaši stavbu, realitní projekt, založení vlastního podnikání, osobní činnost, máte přání dosáhnout,. Vy, kteří jste v...

  Piątek 29 września 2023

 • Skate Team Kowalów trzecim najszybszym klubem w Polsce!

  Manfred.Schartow@gmx.net: Ich bin sehr stolz auf Euch. Tolles Resultat von Anna beim Berlin -Marathon 2023. Auch Kinga hat eine Superzeit --einfach bardzo duze dobre........dobre duze bardzo.

  Środa 27 września 2023

Najczęściej komentowane
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij