Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Gość dnia - Bartosz Arłukowicz - przewodniczący Komisji ds. Walki z Rakiem w Parlamencie Europejskim

Poniedziałek 12 października 2020 brak komentarzy

Dziś naszym gościem jest Bartosz Arłukowicz - Poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji (2007–2019), deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji (od 2019). W 2011 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2011 do 2015 minister zdrowia w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz, od 2020 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej z którym przeprowadziliśmy wywiad “na odległość” przy pomocy popularnego komunikatora internetowego.

Dzień Dobry Panie Ministrze, witamy Pana bardzo serdecznie. Pierwsze pytanie 

“Jak wygląda obecnie sytuacja z pandemią w PE w Brukseli?”

Bartosz Arłukowicz: Sytuacja w Brukseli jest bardzo poważna, podobnie jak w Polsce, Wprowadzone są bardzo ostre rygory, chodzimy w maseczkach po ulicy, przed chwilą dostałem informację, że bary i restauracje będą zamknięte. Nie wolno poruszać się po Parlamencie Europejskim bez maseczki. Przemieszczając się po korytarzach, poruszamy się po wytyczonych szlakach często dezynfekując ręce. Sytuacja jest bardzo trudna, co wpływa także na komfort pracy, a także na nasze działania które tu wspólnie podejmujemy.

“Panie Ministrze powstała nowa specjalna Komisja ds. Walki z Rakiem - może nam Pan powiedzieć jak do tego doszło? Czym ta komisja będzie się zajmować i w którym kierunku będzie Pan chciał ją poprowadzić?”

Bartosz Arłukowicz: To jest bardzo ważny moment w pracach Parlamentu Europejskiego. Jeszcze nigdy w PE nie powołano speckomisji o specjalnych regulacjach do spraw walki z rakiem. Rak staje się najważniejszym wyzwaniem w Polsce, Europie i na świecie. I to że my, jako Polacy otrzymaliśmy przewodzenie w tej komisji prowadząc w niej prace, to jest bardzo ważny moment także dla nas. Walka z rakiem to naprawde bardzo trudny temat - w komisji zasiada ponad 30 polityków  z całej europy z 16 państw europejskich i naszym zadaniem będzie wypracowanie Europejskiej Strategii Walki z Rakiem. Jest to temat mi szczególnie bliski, dlatego, że całe swoje życie zawodowo-publiczne poświecam temu tematowi. Już jako student miałem do czynienia z rakiem - towarzyszyłem chorobie nowotworowej małego dziecka, potem już jako lekarz pracowałem wiele wiele lat na oddziale onkologii dziecięcej w Szczecinie, gdzie zajmowałem się leczeniem białaczek i guzów mózgu. Przez wiele lat byłem radnym Szczecina, potem 12 lat posłem na sejm RP gdzie też pracowałem w komisji zdrowia i też zajmowałem się rakiem. W latach 2011-2015 zostałem Ministrem Zdrowia. Przez 4 lata wprowadzałem w Polsce “pakiet onkologiczny” - czyli pakiet rozwiązań, który przyspiesza diagnozę nowotworową, pakiet który mówi jasno - zapłacimy wszystkim przychodniom i lekarzom bez limitu jeśli pacjent zostanie szybko i skutecznie zdiagnozowany. Pacjent będzie miał możliwość skorzystania z konsylium - czyli wiedzy grupy lekarzy, którzy usiądą w jednym miejscu nad pacjentem a nie pacjent, który będzie musiał szukać wszędzie pomocy. Zawsze powtarzałem moim przyjaciołom ze Słubic, Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry, Cybinki - gdzie mieszka moja rodzina a w Słubicach mam wielu przyjaciół, mówiłem, że idę do parlamentu europejskiego m.in. żeby zbudować mechanizm walki z rakiem. Swego czasu był taki plan Arłukowicza, w którym jednym z podstawowych punktów była strategia europejskiej walki z rakiem. I dzis jestem z tego bardzo dumny, że mogę stanąć na czele tej komisji  - specjalnej Komisji do spraw Walki z Rakiem. To jest też taki moment dla mnie szczególnie trudny, symboliczny i bardzo prywatny - dzień w którym zostałem szefem tej komisji - specjalnej Komisji do spraw Walki z Rakiem - przypadał dokładnie 6 miesięcy, kiedy odszedł mój tata, po ciężkiej, wielomiesięcznej walce z rakiem. Dlatego czuję tę wielką misję jaka przede mna stoi. 

“Czy pod Pana przewodnictwem możemy spodziewać się stworzenia wielkiego, europejskiego pakietu onkologicznego?”

Bartosz Arłukowicz: Tak, w tę stronę prace pewnie będą zmierzały. Trzeba pamiętać o różnicach politycznych wewnątrz komisji, wielu narodach, które zasiadają w tej komisji , przedstawicielach wielu krajów. Dlatego będę starał się wprowadzić wspólne standardy onkologiczne dla europy. Nie ma powodu, żeby pacjent na wschodzie europy, czy z innej jej części miał trudności z dostępem do nowoczesnych leków, nowoczesnych terapii czy nowoczesnych metod diagnozowania. Rak nie jest ani prawicowy ani lewicowy - rak występuje wszędzie, we Włoszech, Polsce na Słowacji, Szwecji , w stanach zjednoczonych, na całym świecie. I z raka trzeba zdjąć barwy polityczne. My dzisiaj musimy stanąć wszyscy razem - ramię w ramię do walki z rakiem, nie tylko tutaj w parlamencie europejskim, czy w rządzie RP. Dodatkowo chciałbym namówić Was wszystkich, którzy czytacie moje słowa i spotkaliście się oko w oko z rakiem, abyście zgłosili się do wolontariatu osób, które chcą pomóc i mają doświadczenie z tą chorobą. Mieliście kogoś bliskiego, kto zmagał się z tą chorobą?,Znacie kogoś, kto wygrał a kto przegrał tę nierówną walkę? Może po prostu chcecie pomóc w tym temacie to zgłoście się proszę do nas - my szukamy wolontariuszy (biuro@arlukowicz.pl). Chcielibyśmy przy Waszej pomocy mówić otwarcie o tym, że trzeba się badać i robić badania profilaktyczne.

Specjalna Komisja do Spraw Walki z Rakiem posiada bardzo szerokie kompetencje. Może Pan odpowiedzieć, czym w pierwszej kolejności będzie Pan chciał się zająć?

Bartosz Arłukowicz: Obszarów jest bardzo wiele. Onkologia to jest przede wszystkim - wczesna diagnostyka przeciwnowotworowa. Trzeba pamiętać, że rakowi sprzyja upływ czasu, co nam nie służy, bo im wcześniej pacjenta zdiagnozujemy,  czy wykryjemy chorobę nowotworową, tym pacjent ma większe szanse na przeżycie. Pierwszy etap prac - diagnoza, prewencja, unikanie raka. Drugi etap, to etap kiedy ten rak już jest - szybka diagnoza, musimy pacjenta błyskawicznie zdiagnozować - zadbać o standardy szybkiej diagnozy im mniej czasu upłynie od podejrzenia do postawienia diagnozy tym pacjent ma większe szanse. Kolejny etap leczenia - czyli dostęp do nowoczesnych technologii badawczych, nowoczesnych leków i innowacji , chemioterapii, radioterapii i innych metod leczenia. Następny etap “po raku” gdzie osoba powinna być rehabilitowana- to znowu pole do działań tej komisji. W kolejnych etapach chcemy zajmować się tymi, którzy towarzyszą chorym w walce z rakiem. Ja osobiście przechodzę tę drogę od wielu wielu lat. Towarzyszę ludziom w walce z rakiem, wiem jak ważne jest wsparcie dla tych ludzi. Tutaj widzę przestrzeń dla naszych wolontariuszy których poszukujemy do współpracy z hospicjami, gdzie ludzie po raku są często samotni, a rak jak koronawirus często zamyka nas w samotności. Tak naprawdę tych pól działania jest bardzo wiele. Nie możemy zapomnieć o onkologii dziecięcej (pola w którym zajmuję się zawodowo onkologią dziecięcą) Dzieci chorują na nowotwory, dzieci bardzo ciężko je przechodzą. Trzeba do prac w komisji, oprócz profesorów, lekarzy i pielęgniarek, zaprosić zwykłych pacjentów, być może z naszego terenu, żeby opowiedzieli jak ta walka wygląda naprawdę, tam gdzie nie widać oka kamery, tam gdzie człowiek jest pozostawiony sam ze swoim strachem, ze swoim bólem i cierpieniem. Dlatego jeszcze raz apeluję do wolontariuszy - czekamy na Was.

 

Dziękujemy za rozmowę!

 

Bartosz Arłukowicz: Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę zdrowie w czasach pandemii, przypominam, dbajcie o swoje bezpieczeństwo, trzymajcie dystans, noście maseczki - Pozdrawiam Was serdecznie mając nadzieję, że ten koronawirus który zmienił nasze życie minie czym prędzej. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Słubic! Do usłyszenia.

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 30 września 2022 13:43:42
  • imieniny obchodzą:

    Wera, Zofia, Honoriusz

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij