Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Gmina Słubice planuje usunięcie w parku przy SOSiR łącznie 500 martwych drzew

Poniedziałek 4 kwietnia 2022 brak komentarzy

W parku przy Słubickim Ośrodku Sportu i Rekreacji chorują świerki i sosny zaatakowane przez kornika. W każdej chwili mogą się połamać stwarzając niebezpieczeństwo. Stąd decyzja o wycince 500 drzew.

Głos w sprawie zabrała Natalia Duer z Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, której gmina zleciła wyznaczenie drzew do wycinki.

Drodzy Mieszkańcy!

Gmina Słubice otrzymuje, szczególnie po ostatnich wichurach, liczne zgłoszenia o martwych i przewróconych drzewach w parku SOSiR. Szczególne zaniepokojenie zgłaszali właściciele posesji bezpośrednio graniczących z parkiem.

Dlatego Wydział ds. Komunalnych i Ochrony Środowiska zlecił Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych wyznaczenie drzew martwych i o zwiększonym ryzyku przewrócenia, w odległości do 25 metrów od linii ogrodzeń posesji przylegających do parku. Martwe drzewa skontrolowano pod kątem występowania dziupli i gniazd. Prace pozwoliły wyznaczyć do usunięcia 153 drzewa, z czego 149 to martwe sosny. Pozostałe to martwe i grożące przewróceniem drzewa innych gatunków. Fundacja dodatkowo sprawdzi wyznaczone drzewa bezpośrednio przed usunięciem, na wypadek powstania nowych gniazd.

Masowe zamieranie sosen występuje na terenie całego parku, co w ocenie Fundacji Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych jest efektem suszy w ostatnich sezonach. Efekt ten wzmogła jemioła, która w okresie niedoboru wody dodatkowo wysysała z nich wodę. Ewentualna obecność kornika nie była w tej sytuacji decydująca.

W wyniku ostatnich wichur w parku przewróciło się wiele martwych sosen. W miejscach dużego zagęszczenia wywrotów Fundacja zaleciła usunięcie ich, w celu umożliwienia wzrostu gatunkom liściastym, które naturalnie powracają do tego lasu. Drzewa oddalone od ogrodzeń i ścieżek nie powinny być usuwane, ze względu na wielką wartość martwego drewna dla przyrody.

Fundacja odradziła nasadzenia nowych drzew w parku z uwagi na naturalne, samodzielne odnawianie się tego lasu.

Gmina planuje usunięcie z parku łącznie 500 martwych drzew.

inf.pras. Gmina Słubice

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Czwartek 20 czerwca 2024 3:44:33
  • imieniny obchodzą:

    Bogna, Florentyna, Rafał

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij