Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Funkcjonariusze obserwowali zachowania kierowców wykorzystując do nich policyjnego drona.

Środa 4 sierpnia 2021 brak komentarzy

Policjanci z WRD KPP w Słubicach przeprowadzili wzmożone działania na DK 29. Słubicką drogówkę podczas działań wspierali policjanci z Zielonej Góry oraz Gorzowa. Funkcjonariusze obserwowali zachowania kierowców wykorzystując do nich policyjnego drona. Przez dwie godziny pracy tego urządzenia ujawniono 30 wykroczeń związanych z niedostosowaniem się do znaku STOP. Celem działań było ograniczenie ilości zdarzeń drogowych i ich ofiar na drodze krajowej nr 29.

Dynamiczny wzrost liczby uczestników ruchu drogowego potęguje stopień zagrożenia życia i zdrowia osób korzystających z dróg. Najczęstszą przyczyną powodującą zagrożenie bezpieczeństwa na drogach jest łamanie przepisów prawa o ruchu drogowym, w szczególności dotyczących przestrzegania dozwolonych prędkości jazdy.

W I połowie 2021 roku na drogach leżących w granicach powiatu słubickiego odnotowano 23 wypadki drogowe, w których 8 osób poniosło śmierć, a 22 osoby doznały obrażeń ciała, ponadto przyjęto informację o 332 kolizjach. Niemal połowa wypadków zaistniała na drogach krajowych – 11 tj. 47,8%, w których zginęło 6 osób tj. 75% wszystkich ofiar śmiertelnych. Na drodze krajowej numer 29 odnotowano 4 wypadki w których śmierć poniosła 1 osoba a 4 zostały ranne, ponadto odnotowano 97 kolizji drogowych, co stanowi, aż 29 % wszystkich kolizji.

Do szczególnie niebezpiecznych zachowań kierujących dochodzi na węźle Świecko, który znajduje się w ciągu drogi krajowej 29 i stanowi połączenie z drogą krajową nr 2. Włączenie się do ruchu następuje po uprzednim zatrzymaniu się wynikającym ze znaku STOP, mimo tego duża liczba kierowców nie ustępuje pierwszeństwa przejazdu w tym miejscu bez uprzedniego zatrzymania się.

Główną przyczyną powstawania zdarzeń było nieprzestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, a w konsekwencji popełnianie wykroczeń określonych w podstawowej kategorii tj.

nadmierna prędkość jazdy;

nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

Policjanci coraz częściej wykorzystują nowoczesnego drona i obserwują zachowania kierowców także z nieba. Bezzałogowy statek powietrzny Policji pozwala na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości. Policjanci, którzy obsługują drona, gdy tylko ujawnią wykroczenie z powietrza przekazują informację do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierującego łamiącego przepisy ruchu drogowego. Jest to skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi kierowcami, szczególnie w rejonie miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Policjanci kontrolują także prędkość z jaką poruszają się tam pojazdy. 

We wtorek(3 sierpnia) policjanci ze słubickiej drogówki przeprowadzili akcję na drodze krajowej nr 29. W działaniach udział wzięli również policjanci z zielonogórskiej oraz gorzowskiej drogówki. Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowanie ich nieprawidłowych zachowań. 

Podczas działań policjanci ujawnili 47 wykroczeń drogowych. 17 związanych było z przekraczaniem dozwolonej prędkości. W ciągu dwóch godzin, policyjny dron zarejestrował 30 wykroczeń związanych z niedostosowaniem się do znaku STOP. W trakcie działań policjanci zatrzymali również dwa dowody rejestracyjne, jedno prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz ujawnili osobę poszukiwaną. Działania policjantów ruchu drogowego będą realizowane cyklicznie.

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji na specjalnej mapie . Niestety z każdym dniem mapa jest coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywają nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

inf.pras/zdjęcia. KPP Słubice


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 13 lipca 2024 19:13:02
  • imieniny obchodzą:

    Małgorzata, Ernest, Henryk

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij