Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Czy w Zielonej Górze łatwo o zdobycie pracy biurowej?

Piątek 29 lipca 2022 brak komentarzy

Zielona Góra to najważniejszy ośrodek województwa lubuskiego, który ma sporo do zaoferowania zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom poszukującym zatrudnienia. Jak wygląda lokalny rynek pracy i jak szybko znaleźć pracę w biurze? W tym artykule przyglądamy się bliżej tym kwestiom. 

Kandydaci szukający pracy bardzo często skupiają się głównie na największych metropoliach. Często okazuje się jednak, że zdecydowanie ciekawsze oferty uda się znaleźć w nieco mniejszych aglomeracjach. Jednym z najciekawszych kierunków jest województwo lubuskie, a zwłaszcza jego dwa najważniejsze ośrodki gospodarcze, czyli Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, które dzielą pomiędzy siebie również najważniejsze instytucje władzy w województwie.

Biznes w województwie lubuskim

Województwo lubuskie, zamieszkiwane przez ok. milion osób, należy do grona województw z najmniejszą populacją – pod tym względem ustępuje jedynie województwu opolskiemu. Blisko jego połowy pokrywają przy tym lasy. Przekłada się to także na stosunkowo niski poziom liczby działalności gospodarczych – w całym województwie działa ok. 80 tysięcy firm zarejestrowanych w bazie CEIDG. Co piąta jest przy tym zarejestrowana w Zielonej Góry, w której zarejestrowania ponad 17 tysięcy działalności gospodarczych. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje natomiast Gorzów Wielkopolski z niemal 13 tysiącami przedsiębiorstw.

Pod względem rozwoju gospodarczego województwo lubuskie znajduje się mniej więcej po środku stawki na tle innych regionów kraju. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku, PKB per capita wynosiło w nim 81,3% średniej dla kraju. Pod tym względem wyprzedziło między innymi Opolszczyznę, województwo Kujawsko-Pomorskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie i Podkarpackie.

Rynek pracy w Zielonej Górze

Jak widać, Zielona Góra jest zdecydowanie najważniejszym ośrodkiem gospodarczym w województwie. Przekłada się to na doskonałą formę lokalnego rynku pracy. Stopa bezrobocia w mieście wyniosła 3,9%, jest więc niższa od średniej dla województwa lubuskiego (4,5%) oraz całego kraju (5,1%). W samym mieście mieszka 140 tysięcy mieszkańców. Jest także siedzibą tak zwanego lubuskiego trójmiasta – związku, w którego skład wchodzi osiem gmin oraz jeden powiat. Łącznie w jego granicach mieszka 243 tysięcy osób.

Jak znaleźć pracę w Zielonej Górze?

Powiatowy Urząd Pracy w Zielonej Górze mieści się przy ul. Batorego 126 A. Oczywiście wiele ofert pracy w ogóle do niego nie trafia. Zdecydowanie łatwiej będzie o dotarcie do nich dzięki możliwościom, jakie oferuje Internet. Zobacz najnowsze oferty pracy w Zielonej Górze i znajdź zatrudnienie dostosowane do Twoich kompetencji i oczekiwań. W następnym kroku sprawdź także profil potencjalnego pracodawcy. Pozwoli Ci to poznać komentarze pracowników – zarówno tych, którzy nadal są zatrudnieni w przedsiębiorstwie, jak i osób, które pracowały w nim w przeszłości. Dzięki temu dowiesz się, czego możesz oczekiwać i co naprawdę ma do zaoferowania pracodawca.

Praca w biurze? Zobacz, jakie zawody są poszukiwane

Rynek pracy w Zielonej Górze jest bardzo nowoczesny. Gromadzi także wiele przedsiębiorstw poszukujących kandydatów gotowych do podjęcia pracy w biurze. W jakich branżach działają i jakich kompetencji przede wszystkim poszukują? Oto niektóre spośród zawodów deficytowych widniejących w barometrze zawodów dla Zielonej Góry:

 • Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych,
 • Inżynierowie budownictwa, 
 • Inżynierowie elektrycy i energetycy, 
 • Logopedzi i audiofonolodzy, 
 • Samodzielni księgowi. 

Jeszcze więcej zawodów uda Ci się znaleźć w grupie pozostającej w równowadze. Znajduje się w niej wielu przedstawicieli świata nowoczesnych usług i technologii, a także reprezentanci intensywnie rozwijającego się segmentu usług dla biznesu:

 • Administratorzy stron internetowych, 
 • Agenci ubezpieczeniowi, 
 • Architekci i urbaniści, architekci krajobrazu,
 • Bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, 
 • Ekonomiści, 
 • Graficy komputerowi, 
 • Kierownicy ds. usług, logistyki, zarządzania i obsługi biznesu, sprzedaży, 
 • Prawnicy, 
 • Recepcjoniści i rejestratorzy, 
 • Specjaliści PR i reklamy, 
 • Specjaliści do spraw finansowych, 
 • Specjaliści HR i rekrutacji, 
 • Technicy informatyki, 
 • Zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Zarobki w Zielonej Górze – na jaką pensję możesz liczyć?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w województwie lubuskim wyniosło w maju 2022 roku 5715,19 zł brutto. To więc mniej od średniej krajowej, plasującej się na poziomie 6399 zł. Równocześnie warto mieć jednak świadomość, że niewiele regionów osiąga ten poziom.

Zarobki oczywiście zależą przede wszystkim od konkretnego stanowiska oraz indywidualnej charakterystyki kandydata. Im większe masz doświadczenia i kompetencje, tym wyższe zarobki uda Ci się osiągnąć. Podejmując pracę biurową, wiele osób wybiera rozwój w branży IT. Nic w tym dziwnego. Oferuje zdecydowanie najlepsze warunki zatrudnienia i doskonałe perspektywy. Jednocześnie ten innowacyjny sektor rozwija się także intensywnie w województwie lubuskim.

Wyróżniające się przedsiębiorstwa w województwie lubuskim

Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby firm województwo lubuskie może pochwalić się kilkoma podmiotami rozpoznawalnymi nie tylko w regionie, ale również poza jego granicami. Na liście diamentów Forbesa, uwzględniającej przedsiębiorstwa, których wartość rosła przynajmniej o 15% w relacji rok do roku, znalazło się 68 podmiotów z lubuskiego. 19, a więc najwięcej z nich, reprezentuje powiat zielonogórski. Pierwsze miejsce w regionie zajęła zarejestrowana właśnie w Zielonej Górze firma MODIVO S.A. odpowiedzialna za stworzenie rozpoznawalnego w kilku krajach sklepu internetowego eobuwie, skupiającego się na sprzedaży najlepszych marek obuwniczych. Co oczywiste w przypadku prężnie rozwijającej się branży e-commerce: wyróżnia się bardzo dużym zapotrzebowaniem na kandydatów różnych dziedzin, w tym z zakresu programowania, marketingu cyfrowego czy logistyki i spedycji.

[współpraca][reklama]


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 4 grudnia 2023 3:42:39
 • imieniny obchodzą:

  Barbara, Bernard, Krystian

Ostatnie komentarze
Najczęściej komentowane
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij