Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Burmistrz i Stowarzyszenie po PROstu włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Piątek 25 lutego 2022 brak komentarzy

Rozmowa z burmistrzem Słubic Mariuszem Olejniczakiem.

- Mieszkańcami wstrząsnęła wiadomość o napaści Rosji na Ukrainę. Naszym miastem partnerskim jest tam Szostka…

- Tak i codziennie jesteśmy w kontakcie, z merem Szostki bądź jego zastępczynią, żeby dowiedzieć się, czy w jakikolwiek sposób jesteśmy im teraz w stanie pomóc. Na razie mówią, że nie, choć sytuacja jest tam bardzo trudna. Rosyjskie wojska otoczyły miasto, Ukraińcy wysadzili wcześniej most przed Szostką, żeby uniemożliwić czołgom wjazd do miasta. 30 km dalej toczą się walki, udało się zniszczyć kilka rosyjskich czołgów, ale Rosjanie idą na Kijów.

- Przyjazd do naszego miasta uchodźców z Ukrainy to tylko kwestia czasu. Jesteśmy przygotowani na to, żeby im pomóc?

- Mamy wyznaczone już miejsce, w którym 60 osób dostanie pełną opiekę. Nie tylko dach nad głową, ale też wyżywienie i wszelką pomoc. Punkt dla uchodźców ujęty jest już w systemie wojewody, który zwrócił się do samorządów z zapytaniem, ile miejsc mogą zagwarantować na tę chwilę. Ponieważ w słubickich hotelach już teraz mieszka wielu Ukraińców, więcej miejsc nie udało się na razie zapewnić. Jeśli byłaby taka potrzeba będziemy szukać innych możliwości zakwaterowania uchodźców. Chcę podkreślić, że jeśli do Słubic przyjadą uchodźcy zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby ułatwić im tu start, choćby zapewniając opiekę dzieciom w przedszkolach i szkołach.

- W naszych gminnych placówkach już teraz jest wiele dzieci z Ukrainy. Wojna, w której mogą zginąć ich bliscy jest z pewnością dla nich traumatycznym doświadczeniem…

- Tak, dlatego gmina, we współpracy ze Stowarzyszeniem po PROstu uruchamia od poniedziałku punkt pomocy psychologicznej dla ukraińskich dzieci i ich rodzin. Mamy czterech psychologów, w tym jednego ukraińskojęzycznego. Takie psychologiczne wsparcie jest obecnie bardzo potrzebne. Kto będzie chciał z niego skorzystać może zadzwonić do biura stowarzyszenia, pod nr tel. 530 002 016, żeby umówić termin konsultacji z psychologiem. Można też to zrobić osobiście w biurze stowarzyszenia przy ul. Szamarzewskiego 6. Także w szkołach wszyscy pedagodzy uczuleni są obecnie na pomoc dzieciom z Ukrainy. Dyrektorzy są też w kontakcie z psychologami, oferującymi pomoc w razie potrzeby. Ponadto wychowawcy planują nawiązać kontakt z rodzicami ukraińskich uczniów, żeby także mieli świadomość, że mogą się zwrócić o pomoc. Zrobią też rozeznanie jaka pomoc byłaby w tej chwili ukraińskim rodzinom potrzebna.

- W mediach społecznościowych widać, że słubiczanie bardzo przeżywają obecną sytuację i chcą pomóc.

- Tak, wiele osób otworzyło serca i wszystkim im za to dziękuję. Do gminy także zgłaszają się na przykład przedsiębiorcy lub inne osoby, które mówią, że dadzą schronienie kobietom i dzieciom, które przyjadą do mężów pracujących w naszej gminie. Każdy gest, każda pomoc jest dziś bezcenna.

- Dziękuję za rozmowę

Wywiad ukazał się nalamach Gminy Słubice a przeprowadziła go Beata Bielecka 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 24 czerwca 2022 23:51:33
  • imieniny obchodzą:

    Danuta, Emilia, Jan

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij