Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

To już ostatnie chwile, aby spisać swoje gospodarstwo rolne. Udział w Powszechnym Spisie Rolnym jest obowiązkowy

Piątek 27 listopada 2020 brak komentarzy

Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

 

Kto powinien udzielić odpowiedzi na pytania spisowe?

 

Gospodarstwa rolne spisywane są u ich użytkowników, a nie u właścicieli. Oznacza to, że jeżeli  właściciel gospodarstwa wydzierżawił je w całości innej osobie i w dniu 1 czerwca 2020 r. ta osoba była użytkownikiem tego gospodarstwa, to powinno być ono spisane u użytkownika. Spisem nie są objęci właściciele gruntów nie prowadzący działalności rolniczej.

 

Rolnicy, którzy zostawili wypełnienie formularza na ostatnią chwilę, nie mają powodu do obaw. 

Na stronie internetowej spisu rolnego (spisrolny.gov.pl) przez cały czas dostępna jest interaktywna aplikacja, za pośrednictwem której można dokonać samospisu internetowego. To najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób realizacji obowiązku spisowego!

Do końca trwania spisu można również zadzwonić na Infolinię pod numer 22 279 99 99 i wspólnie z ekspertami wypełnić krok po kroku cały formularz.

Z rolnikami, którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia wywiadu przez telefon. Rolnik, z którym skontaktuje się rachmistrz jest zobowiązany udzielić odpowiedzi na pytania i w ten sposób wypełnić obowiązek spisowy.

Statystyka publiczna zapewnia rzetelne, obiektywne i systematyczne informowanie społeczeństwa, organów państwa i administracji publicznej oraz podmiotów gospodarki narodowej o sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego. Wypełnienie tego zobowiązania gwarantuje m.in. realizacja spisów rolnych.

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Tegoroczny Powszechny Spis Rolny kończy się już 30 listopada. To ostania szansa, aby „Spisać się jak na rolników przystało”.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 28 stycznia 2023 14:00:08
  • imieniny obchodzą:

    Walery, Radomir, Karol

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij