Słubice i Frankfurt nad Odrą na pograniczu. Czy nasze Dwumiasto ma potencjał?
Wtorek 15 czerwca 2021 brak komentarzy
Dziś w Forum Kleista odbywa się forum: Transgraniczny, wspólny rozwój miejski i regionalny na polsko-niemieckim obszarze powiązań – wizje i projekty do roku 2030“ podczas którego burmistrz Słubic - Mariusz Olejniczak wraz z nadburmistrzem Frankfurtu nad Odrą Rene Wilke zaprosili do dwumiasta przedstawicieli gmin leżących po obu stronach Odry i Nysy.
– 17 czerwca br. obchodzimy 30. rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Z tej okazji chcemy wyrazić uznanie dla polsko-niemieckiej kooperacji. Jednocześnie pragniemy spojrzeć w przyszłość, porozmawiać o wyzwaniach, które przed nami stoją oraz zaprezentować zaplanowane przedsięwzięcia, dzięki którym jeszcze mocniej zintegrujemy nasz region, czyniąc nasze Dwumiasta bardziej przyjaznymi i atrakcyjnymi – zaznaczyli burmistrzowie Słubic i Frankfurtu.
Dzisiejsze forum stało się areną dyskusji na temat zintegrowanego, wspólnego, transgranicznego rozwoju miejskiego i regionalnego na kolejne 10 lat.
Dyskusję poprzedziły prezentacje projektów z miast, które zostały wybrane w ramach konkursu „Modelowych przedsięwzięć polsko-niemieckiego ładu przestrzennego 2021“, tj. Kostrzyna nad Odrą & Seelow, Heringsdorfu & Świnoujścia, powiatów Görlitz & Zgorzelec oraz Dwumiasta Frankfurt nad Odrą & Słubice.
Wśród uczestników spotkania są m.in.: Lukas Kuehne, sekretarz Komitetu ds. Gospodarki Przestrzennej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, Tomasz Przybyły z Ministerstwa ds. gospodarki, pracy i energii Kraju Związkowego Brandenburgia i Radosław Brodzik z Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Swoimi doświadczeniami ze współpracy na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim podzielili się Kamila Kowalska z Powiatu Zgorzeleckiego i Jan Schoenfelder z Powiatu Goerlitz, a Agnieszka Żurawska z Kostrzyna nad Odrą i Thomas Drewing z Seelow opowiedzieli o współpracy tych dwóch miast.
W dalszej części spotkania mowa będzie o wspólnym zagospodarowaniu turystycznego pasa granicznego między Morzem Bałtyckim a przystankiem kolei Usedomer Baederbahn, które omówią Andreas Hartwig i Thomas Heilmann z Gminy Ostseebad Heringsdorf, a o kluczowych elementach transgranicznego rozwoju miast i wizji do 2030 roku będą mówić dr Joanna Pyrgiel i Soeren Bollmann ze Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które jest organizatorem dzisiejszego spotkania.
inf.pras. UM Słubice
A co Ty o tym myślisz?