Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry przez lubuskich posłów

Piątek 19 marca 2021 1 komentarz

„Wokół tematu Odry potrzebne jest porozumienie ponad granicami” - posłanka Wiosny (Lewica) i poseł Partii Zieloni powołują Parlamentarny Zespół ds. Renaturyzacji Odry.  

Posłanka Wiosny (Lewica) dr Anita Kucharska-Dziedzic i poseł Partii Zieloni dr Tomasz Aniśko spotkali się dziś w Słubicach w celu omówienia przyszłości Odry i problemów jej dotyczących. Rozmowa parlamentarzystów jest efektem powołania przez nich w ostatnim czasie Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry. 

Prace Zespołu skupią się m.in. wokół negatywnych skutków zmian klimatu, zagrożenia powodziowego, hydrologicznych problemów rzeki, a także wokół jej tożsamościowego i turystycznego dziedzictwa.

„Chcemy podjąć działania, które docenią znaczenie tej ważnej dla naszego województwa rzeki, z której korzystać powinny wszystkie nadodrzańskie społeczności.” – powiedziała posłanka dr Kucharska-Dziedzic.

Celem powołanego Zespołu jest również wypracowanie ze stroną społeczną i ekspercką projektów renaturyzacji Odry oraz ich promocja. Członkowie Zespołu chcą podnosić świadomość nadodrzańskich społeczności oraz promować dobre praktyki w zakresie przeciwdziałania suszy hydrologicznej i zamierania rzek w wyniku zmian klimatycznych oraz działalności gospodarczej.

„Skupiać się będziemy nie tylko na aspektach gospodarczych Odry, ale także jej tożsamościowym i turystycznym dziedzictwie. Jednym z naszych ważniejszych celów będzie niwelacja negatywnych dla rzeki skutków postępujących zmian klimatu i towarzyszących mu problemów hydrologicznych. Do współpracy zaprosimy samorządy i ekspertów.” – dodała posłanka.

W związku z rządowymi planami regulacji Odry realizowanymi na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej, 22 marca - w Światowy Dzień Wody - opublikowany zostanie również polsko-niemiecki list otwarty skierowany przez polskie i niemieckie organizacje ekologiczne, ruchy społeczne, naukowców i parlamentarzystów do rządów Polski i Niemiec, a także do Komisji Europejskiej, Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) i Banku Światowego wzywający do podjęcia działań, mających zapobiec realizacji tzw. Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Odry i Wisły, który w rzeczywistości doprowadzi do zwiększenia ryzyka powodziowego na tych obszarach.

„Wspólna polsko-niemiecka deklaracja ma również na celu nagłośnić temat wśród opinii publicznej poddawanej manipulacji i dezinformacji w kontekście podejmowanych obecnie decyzji, których konsekwencją będzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa osób zamieszkujących tereny nadodrzańskie i nieobliczalne szkody środowiskowe. Ich skutki ponosić będziemy jeszcze przez długie lata.” – powiedział poseł Partii Zieloni, dr Tomasz Aniśko.

Deklaracja powstała z inicjatywy organizacji pozarządowych i otrzymała wsparcie polityczek i polityków różnych szczebli po obu stronach Odry.

List otwarty jest kolejnym głosem protestu po wcześniejszej petycji podpisanej przez tysiące obywatelek i obywateli Polski i Niemiec, sprzeciwiających się planom regulacji Odry. Petycja obywatelska została wręczona 15 marca br. przedstawicielom Rządu Brandenburgii i Republiki Federalnej Niemiec oraz przedstawicielowi Komisji Europejskiej.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 13 lipca 2024 17:25:05
  • imieniny obchodzą:

    Małgorzata, Ernest, Henryk

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij