Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Obchody 77 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Słubicach

Czwartek 13 kwietnia 2017 3 komentarze

Jak co roku słubiczanie uczcili rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Na Placu Sybiraków zebrali się przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych gminy i powiatu a także mieszkańcy naszego miasta.

Pani Lucyna Żukowska - Prezes Honorowa Związku Sybiraków w Słubicach, przedstawicielka Społecznego Komitetu Budowy Pomnika przywitała przybyłych gości i wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Komendant Straży Miejskiej w Słubicach - Wiesław Zackiewicz odczytał Apel Pamięci.

Kapelan Komendy Powiatowej Policji w Słubicach ks. Marcin Majewski zwrócił się do zgromadzonych tymi oto słowami:

Wszechmogący wieczny Boże.
Dziś, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, stajemy przed Tobą, Panem i Władcą dziejów. Podejmując próbę zrozumienia, dlaczego doszło do tej zbrodni.

Ilekroć człowiek odchodził od Ciebie, Stwórcy, zawsze największą szkodę ponosił on sam. Kiedy odrzucał Dekalog, nic nie zatrzymywało go przed podeptaniem podstawowych praw człowieka. Zbrodnia katyńska jest tego bolesnym dowodem. Ostatecznie jest konsekwencją budowania „nowego świata” w oderwaniu od Ciebie i niezmiennego prawa moralnego.

Pomni okrucieństwa tej zbrodni, prosimy o miłosierdzie i nagrodę życia wiecznego dla jej ofiar i wszystkich,  którzy w tamtym czasie cierpieli prześladowanie i stracili życie.

Boże, najlepszy nasz Ojcze!
Tylko Tobie – naszemu Ojcu – możemy powierzyć ból serc, które pamiętają o wielkiej liczbie naszych Rodaków, ginących na polach bitew i zamordowanych po agresji sowieckiej. Tobie także chcemy polecić setki tysięcy Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego, do kraju gigantycznego oszustwa, nieprawdopodobnych cierpień – do domu niewoli.

Ojcze, który jesteś w niebie!
Dziękujemy za to, że byłeś dla naszych deportowanych Rodaków nadzieją i pociechą, ratunkiem i źródłem nadziei. Bądź uwielbiony za tych wszystkich, którzy naszym braciom i siostrom podali pomocną dłoń, kawałek chleba i kubek wody.  Bądź pochwalony za to, że wielu z nich doczekało wolności i mogło powrócić do Ojczyzny.

Boże, Ojcze Miłosierdzia!
Prosimy, udziel nam łaski mądrości, byśmy z tego miejsca pamięci odeszli lepsi, ze współczuciem i pragnieniem pomocy tym, którzy teraz są wypędzani z domów i skazywani na wygnanie. Polecamy Tobie ludność krajów doświadczanych przez zbrojne konflikty a szczególnie Syrię pogrążoną w wojnie domowej. Prosimy za chrześcijan wypędzanych tylko dlatego, że są świadkami Chrystusowego krzyża. Całemu światu daj upragniony pokój. Niech ludzie będą dla siebie braćmi, tak jak wszyscy jesteśmy Twoimi dziećmi. Przez Chrystusa naszego Pana. Amen.

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Amen

 

Po modlitwie delegacje przystąpiły do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Sybiraków.

Uroczystość prowadził Daniel Szurka, radny Rady Miejskiej, członek Komitetu Budowy Pomnika.


 

W wyniku Zbrodni Katyńskiej zamordowano około 25 tysięcy przedstawicieli polskiej elity intelektualnej wziętych do niewoli po wkroczeniu Sowietów do Polski po 17 września 1939. Byli to głównie oficerowie zawodowi Wojska Polskiego, policjanci, ale także oficerowie rezerwy w cywilu będący nauczycielami, prawnikami, samorządowcami, lekarzami.

Władze radzieckie o zbrodnię obwiniały Niemców. Rosjanie do tej zbrodni przyznali się w 1990 roku.

Polaków wymordowano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku. Nakazano w niej zgładzenie 25 tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Decyzja została jednogłośnie zaakceptowana przez członków Biura Politycznego - Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, Kalinina, Kaganowicza i Berię, którzy złożyli pod nią swoje podpisy.          

Śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzi Instytut Pamięci Narodowej od listopada 2004 roku. Historycy IPN uważają mord za ludobójstwo, ze względu na jego ideologiczne umotywowanie względami klasowymi a faktycznie narodowymi oraz jej masowość. W 2004 roku zakończyło się 14-letnie śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawili przed sądem.

foto: Anna Dziełak



 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Czwartek 28 marca 2024 20:00:17
  • imieniny obchodzą:

    Aniela, Sykstus, Joanna

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij