Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Nowa multiwyszukiwarka w bibliotekach Viadriny i Collegium Polonicum „ViaCat“ – łatwiejszy dostęp do treści czasopism

Środa 14 października 2020 brak komentarzy

Z początkiem nowego semestru biblioteki Viadriny i Collegium Polonicum oferują nową możliwość wyszukiwania: ViaCat.

Dzięki multiwyszukiwarce ViaCat za jednym kliknięciem można przeszukiwać katalogi obu bibliotek – jest to znaczące ułatwienie dla studiujących i pracujących na obu międzynarodowych uczelniach oraz w European New School of Digital Studies – ENS. Korzystający z ViaCat mogą przeszukiwać - obok katalogów bibliotecznych - także spisy treści w czasopismach naukowych, otrzymują bezpośredni dostęp do pełnych tekstów publikacji i mogą bezpośrednio złożyć zamówienie w wypożyczalni międzybibliotecznej sieci bibliotek naukowych RFN.

Z ViaCat dostęp do mediów elektronicznych i zawartości czasopism jest znacznie ułatwiony. O ile w tradycyjnym katalogu bibliotecznym (OPAC) można znaleźć jedynie tytuły czasopism, a nie informacje o publikowanych w nich artykułach, o tyle w ViaCat można szukać precyzyjnie artykułów na interesujący nas temat i – o ile biblioteka abonuje dane czasopismo lub jego treść dostępna jest w sieci – można przejść do pełnego tekstu publikacji.

W trzech językach (polskim, niemieckim i angielskim) można przeszukać ponad 8 milionów rekordów w katalogach bibliotek Viadriny i Collegium Polonicum, prawie 80 milionów tytułów artykułów dostępnych online oraz ponad 183 miliony rekordów wypożyczalni międzybibliotecznej. Aby ułatwić orientację w tak ogromnej ilości danych dostępne są różnego rodzaju filtry: wyniki wyszukiwania można ograniczać i sortować wg źródła, daty publikacji, rodzaju medium, języka lub tematu. Poprzez połączenie istniejących dotychczas oddzielnie źródeł informacji kwerenda biblioteczna staje się łatwiejsza i szybsza.

Nowa multiwyszukiwarka nie zastąpi dotychczasowego katalogu bibliotecznego (OPAC), ale umożliwi nowy, dodatkowy sposób wyszukiwania. ViaCat jest powiązany z tradycyjnym katalogiem i z dotychczasowym kontem czytelnika w obu bibliotekach. W ten sposób dostępne pozostają wszystkie znane usługi biblioteczne: wgląd w listę wypożyczonych książek łącznie z datą zwrotu, przedłużanie, rezerwacja oraz zamawianie książek z magazynu.

Techniczną podstawą ViaCat jest multiwyszukiwarka ALBERT, stworzona przez centralę Kooperacyjnej Sieci Bibliotek Berlina i Brandenburgii (KOBV). Pod innymi nazwami produkt ten implementowało także wiele innych niemieckich bibliotek.

 

Informacji udziela:

Dr Agnieszka Brockmann

Kierownik Biblioteki

Collegium Polonicum

ul. Kościuszki 1

69-100 Słubice

Tel. 61 829 6752

e-mail: brockmann@europa-uni.de

www.cp.edu.pl


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 28 stycznia 2023 15:36:16
  • imieniny obchodzą:

    Walery, Radomir, Karol

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij