Na terenie Słubic rozpoczyna się remont sieci kanalizacyjnej
Sobota 18 sierpnia 2018 brak komentarzy
"Na terenie Słubic rozpoczyna się remont sieci kanalizacyjnej. Prace będą prowadzone na 45 ulicach ( m.in. Konstytucji 3 Maja, al. Niepodległości, ul. Bolesława Krzywoustego, ul. Jagiełły, ul. Sienkiewicza, ul. Wałowa, ul. Staszica, ul. Wodna, ul. Wojska Polskiego, ul. Żeromskiego czy Żwirki i Wigury), w tym także w ścisłym centrum miasta. Będzie to w historii miasta największa inwestycja prowadzona na sieci kanalizacji sanitarnej. Roboty budowlane obejmą m.in.: renowację 21,5 km sieci kanalizacyjnej i ponad 670 przyłączy kanalizacyjnych, modernizację i budowę studni rewizyjnych, a także wyposażenie w monitoring 10 przepompowni ścieków.
Modernizacja sieci kanalizacyjnej jest jednym z kilku zadań realizowanych dzięki dofinansowaniu, jakie Zakład Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o. uzyskał z Funduszu Spójności – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – na realizację projektu: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice”. Cały projekt to koszt ponad 68,5 mln złotych, dotacja unijna wynosi ponad 35 mln złotych. ZUWŚ Sp. z o.o. pozyskał również na ten cel pożyczkę z NFOŚiGW w Warszawie. Cały projekt obejmuje, poza modernizacją sieci kanalizacji sanitarnej, która jest największym zadaniem, również: rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Słubicach, renowację sieci wodociągowej, wdrożenie w spółce systemu informacji przestrzennej GIS – Geographic Information System w celu podniesienia jakości zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną, inwentaryzacji posiadanego majątku i utworzenia archiwum cyfrowego. Dofinansowany zostanie również zakup samochodów technicznych, w tym do ciśnieniowego czyszczenia sieci i jej monitoringu.
Renowacja sieci kanalizacyjnej będzie kosztowała ponad 38 mln złotych. To zadanie, które wraz z remontem i rozbudową miejskiej oczyszczalni ścieków w bardzo dużym stopniu zwiększy bezpieczeństwo odbioru ścieków od mieszkańców i firm działających na terenie gminy, ponadto sieć zostanie uszczelniona, co m.in. zmniejszy awaryjność urządzeń i zdecydowanie ograniczy napływ nadmiernej ilości wód deszczowych i gruntowych do oczyszczalni ścieków. Tym samym spełnione zostaną unijne wymogi ekologiczne.
Sieć kanalizacji sanitarnej będzie w większości remontowana metodami bezwykopowymi, co pozwoli ograniczyć użycie ciężkiego sprzętu, zminimalizować obszar prac budowlanych i zmniejszyć koszty. Renowacja będzie prowadzona na dwa sposoby. Pierwszy z nich będzie prowadzony na kanałach grawitacyjnych systemem rękawa nasączonego żywicami epoksydowymi (które posiadają dużą wytrzymałość mechaniczną na ściskanie i rozciąganie oraz bardzo dobrą przyczepność do większości materiałów). Taki rękaw, po uprzednim przeprowadzeniu monitoringu, oczyszczeniu kanału i wyłączeniu go z eksploatacji, wprowadza się do rury. Rękaw, po uformowaniu i podgrzaniu wodą, utwardza się i szczelnie przywiera do wewnętrznej ścianki rury poddawanej renowacji, dopasowując się jednocześnie do jej kształtu. Drugim sposobem renowacji, który zostanie zastosowany w kanałach ciśnieniowych, będzie metoda ciasnopasowana, tzw. u-liner.
Specjalna, przygotowywana fabrycznie rura z polietylenu jest formowana w kształcie litery „U”.
Takie rury, mniejsze od powierzchni przekroju kanału, wprowadza się do naprawianego fragmentu sieci, a następnie pod wpływem dostarczenia pary wodnej o wysokiej temperaturze rura powraca do swojej pierwotnej formy. W ten sposób zasklepiane są wszelkie nieszczelności. Jeżeli jakieś fragmenty sieci nie będą nadawały się do użycia tych dwóch metod, to prace będą prowadzone metodą tradycyjną, co oznacza, że poszczególne odcinki rur zostaną usunięte i wymienione.
Wszystkie prace remontowo-budowlane w ramach modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej zostaną wykonane przez firmę Cons Control System Technologie Bezwykopowe z Czerwieńska, wykonawcę wyłonionego w ramach przetargu. 27 lipca 2018 roku został podpisany kontrakt na roboty budowlane. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy do końca sierpnia, co oznacza, że jeszcze w okresie letnim rozpoczną się pierwsze roboty.
Nadzór nad przebiegiem prac, ich zgodnością z harmonogramem i określoną w projekcie dokumentacją, będzie pełnił Inżynier Kontraktu, którego również wybrano w drodze przetargu. Jest to Zachodnie Centrum Konsultingowe Euro Invest Sp. z o.o. z Gorzowa Wlkp. Inżynier Kontraktu będzie merytorycznie, technicznie i formalnie wspierał słubickie wodociągi w realizacji tego kontraktu.
W związku z realizowaną inwestycją, mieszkańcy miasta mogą spodziewać się utrudnień. Chociaż większość prac będzie prowadzona metodą bezwykopową, to jednak niektóre odcinki sieci kanalizacyjnej będą remontowane metodami tradycyjnymi. Utrudnienia będą się wiązały z prowadzeniem prac na danych odcinkach ulic i obejmą np. czasowe ograniczenia lub wyłączenia z ruchu samochodowego i pieszego. Mieszkańcy mogą też odczuwać dyskomfort związany z nieprzyjemnym zapachem, który może pojawiać się podczas prowadzenia prac na poszczególnych odcinkach sieci kanalizacyjnej.
Prace budowlane potrwają do końca kwietnia 2020 roku.
W konferencji prasowej udział wzięli:
1.Burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz
2.Prezes Zarządu Zakładu Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o. w Słubicach Kazimierz Góra (Inwestor)
3. Właściciel firmy Cons Control System w Czerwieńsku Marcin Kupiec (Wykonawca)
4.Prezes Zarządu Zachodniego Centrum Konsultingowego Euro Invest Sp. z o.o.
w Gorzowie Wlkp. Jerzy Korolewicz (Inżynier Kontraktu)
5. Menager Kontraktu FIDIC Grzegorz Gmura
Informacje o firmach:
ZUWŚ Sp. z o.o. w Słubicach jest spółką komunalną ( 100% udziałów w spółce należy do gminy Słubice) zajmującą się produkcją i dostarczaniem wody pitnej oraz odbiorem
i oczyszczaniem ścieków na terenie gminy Słubice. Oprócz kompleksowej obsługi
20-tysięcznego miasta oraz 11 wsi, usługi są świadczone odbiorcom indywidualnym
oraz przedsiębiorcom. Odbiorcami wody jest 100%, a ścieków ponad 90% mieszkańców.
Cons Control System Technologie Bezwykopowe w Czerwieńsku
Firma Cons Control System istnieje od 1999 roku, zajmując się od samego początku swej działalności kompleksowym badaniem stanu technicznego rurociągów. Posiada szeroka flotę pojazdów specjalistycznych, w tym zestawy kamer cyfrowych, robotów frezujących, jak i pojazdów do czyszczenia kanalizacji. Firma kładzie duży nacisk na ekologię, dlatego najważniejszą dziedziną działalności jest renowacja kanalizacji rękawami nasączonymi żywicami epoksydowymi. Są to żywice, które nie wydzielają zapachu, nie posiadają rakotwórczego styrenu oraz jako jedyne na rynku sklejają się
z remontowanym przewodem. Wśród wykonanych przez firmę inwestycji jest m.in. kilkadziesiąt kilometrów renowacji ta metodą. Prace prowadzone są na terenie całej Polski. Największe kontrakty były realizowane we Wronkach, Kościanie, Lesznie, Chełmie.
Zachodnie Centrum Konsultingowe Euro Invest Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. jest jedną
z największych i renomowanych firm inżyniersko - doradczych w zachodniej Polsce. Od 16 lat prowadzi działalność w zakresie zarządzania inwestycjami kubaturowymi i infrastrukturalnymi oraz w zakresie doradztwa gospodarczego i szkoleń, dysponując gronem doświadczonych specjalistów i inspektorów nadzoru. Firma m.in. pełniła nadzór nad ponad 200 inwestycjami, w tym dużą grupą inwestycji
wodno-ściekowych (np. na terenie aglomeracji Barlinek, aglomeracji Kościan, w gminie Szamotuły, Gorzowie Wlkp., Nowej Soli, we Wronkach. W najbliższym czasie będzie zarządzała również rozpoczynającą się inwestycją wodno - ściekową na terenie Sławy)".
inf.pras. ZUWŚ Słubice







A co Ty o tym myślisz?