Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Komisja Europejska zatwierdziła miliony euro dla Lubuskiego!

Środa 7 grudnia 2022 brak komentarzy

W środę, 7 grudnia 2022 r., Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. - To wielki dzień dla regionu lubuskiego - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Decyzja Komisji Europejskiej o przyjęciu programu otwiera już bezpośrednio drogę do prac nad jego uszczegółowieniem oraz ogłoszeniem pierwszych konkursów. Przyjęty program to wynik kilkumiesięcznych negocjacji samorządu województwa z Komisją Europejską oraz stroną rządową. Dzięki staraniom Zarządu Województwa Lubuskiego kwota programu została zwiększona i ostatecznie wynosi niemal 915 mln euro (pierwotnie kwota dla lubuskiego wynosiła 735 mln euro).

Przed nami dobra perspektywa

- W historii lubuskiego samorządu to największa alokacja: 915 mln euro! Walczyliśmy do końca o sprawiedliwy algorytm i udało się. Mamy to! Długo trwały również negocjacje z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisją Europejską w zakresie uzgodnienia priorytetów, działań i podziału konkretnych środków na ich realizacje – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Celem było uwzględnienie w zakresie interwencji w możliwie największym stopniu specyfiki regionu oraz potrzeb jego mieszkańców. - Przed nami dobra perspektywa, ponieważ będziemy mogli wspierać inteligentny rozwój regionu poprzez finansowanie projektów innowacyjnych oraz zieloną gospodarkę. Termomodernizacja, alternatywne źródła energii, wymiana kopciuchów, ale również cyfryzacja i projekty w zakresie  wykorzystanie inteligentnego wsparcia narzędziami informatycznymi. Gwarantujemy rozwój parków naukowo-technologicznych, budowę Lubuskiej Sieci Innowacyjnych Startupów, Inkubatora  dla młodych, Lubuskiego Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Centrum Wolontariatu. Program jest dla przedsiębiorców, samorządów, organizacji pozarządowych, szpitali i szkół, domów opieki społecznej…  - wylicza lubuska marszałek. - Lista beneficjentów jest długa, powstaną nowe drogi i obwodnice, poprawimy dostępność do wczesnej diagnostyki i będziemy finansować promocję zdrowego stylu życia. Wybraliśmy przecież wspólnie nasze inteligentne specjalizacje. To zdrowie i jakość życia, zielona gospodarka oraz innowacyjny przemysł!

Te pieniądze są dzisiaj bardzo potrzebne

- Przyjęcie programu na lata 2021-2027 jest z pewnością powodem do radości, stanowi ono podsumowanie długiej i ciężkiej pracy, którą wykonywał duży zespół pracowników. Składa się na nią szereg spotkań, analiz dokumentów i różnego rodzaju wyliczeń – tłumaczy Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa odpowiedzialny za wdrażanie unijnych środków w regionie. - O pełnej satysfakcji będę mógł jednak powiedzieć dopiero w momencie, kiedy pierwsze unijne euro trafią do samorządów czy przedsiębiorców. Wiem doskonale, że beneficjenci bardzo tego oczekują. Te pieniądze są im i gospodarce dzisiaj bardzo potrzebne. Szczególnie wobec ciągłej bierności rządu w sięgnięciu po środki z KPO.  Liczyliśmy przed miesiącami, że na tym etapie, na jakim jesteśmy dzisiaj, będziemy co najmniej rok temu – tłumaczył Marcin Jabłoński.

Miliony euro na wzrost społeczny i gospodarczy województwa

Nowy program stanowi przede wszystkim odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby regionu. Fundusze europejskie zostaną zainwestowane we wzrost społeczny i gospodarczy województwa.

 

Wśród priorytetowych kierunków wsparcia znalazły się:

 • gospodarka i cyfryzacja,
 • energia,
 • środowisko i klimat,
 • transport,
 • edukacja,
 • rynek pracy,
 • włączenie społeczne,
 • zdrowie,
 • kultura i turystyka
 • obszary miejskie.

A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Czwartek 20 czerwca 2024 3:47:29
 • imieniny obchodzą:

  Bogna, Florentyna, Rafał

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij