Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Katastrofa ekologiczna na Odrze? W Słubicach wyławiane są śnięte ryby!

Wtorek 9 sierpnia 2022 1 komentarz

Do województwa lubuskiego dotarła fala skażonej wody, która sprawia, że tysiące śniętych ryb wypływa na powierzchnię…

Nie po raz pierwszy dochodzi do zanieczyszczenia Odry. W listopadzie zeszłego roku wędkarze również alarmowali, że woda ma nieprzyjemnych zapach, jest spieniona. Pojawiały się też śnięte ryby, ale nie na taką skalę jak teraz.

Jak informuje portal www.wlubuskie.pl już kilka dni temu można było usłyszeć o śniętych rybach na Odrze i zanieczyszczonej wodzie. Zatruta fala dotarła także do Słubic. Pierwsze sygnały o martwych rybach w rzece Odra dotarły do pracowników Wód Polskich 26 i 27 lipca br. Śnięte ryby pojawiły się wtedy między innymi w rejonie śluzy w Oławie. W ciągu ostatnich kilku dni informacje o śniętych rybach dotyczyły rejonów miejscowości Cigacice, Bytom Odrzański i Krosno Odrzańskie. Martwe sztuki miały pojawiać się również w okolicach Słubic i dalej w dół rzeki – w Kostrzynie nad Odrą.

Jak informują w komunikacie przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podejmowany jest szereg czynności i działań zmierzających do ograniczenia tego problemu i znalezienia przyczyny. 

– Jednocześnie trwa wzmożone poszukiwanie przyczyn tej sytuacji. Określeniem stanu chemicznego wody zajmuje się jednak WIOŚ. Z informacji przekazywanych przez te jednostki wynika, że na razie nie została zdiagnozowana przyczyna występowania zjawiska lub jego źródło. Pracownicy Wód Polskich pozostają jednak w stałym kontakcie ze wszystkimi organami, które mogą pomóc w znalezieniu powodu zaistniałej sytuacji – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Gorzowie Wielkopolskim wydał kominukat w którym ostrzega przed połowem, zabieraniem ryb do domu, a także zwraca uwage aby nie dopuszczać zwierząt do Odry. - "Szanowni wędkarze!!! Ze względu na zatrucie rzeki Odry silnie trującym mezytylenem, w okolicach miejscowości Otawa do czasu otrzymania oficjalnych wyników badań wód rzeki Odry na terenie naszego Okręgu, zwracamy się z apelem o niezabieranie złowionych ryb w celach konsumpcyjnych oraz nie pojenie wodą z rzeki Odry zwierząt z własnych  gospodarstw domowych. Prosimy również o uważne śledzenie naszej strony internetowej. Komunikaty informacyjne będą wysyłane na bieżąco". - czytamy na stronie Okręgu.

O sprawie będziemy na bieżaco.

foto. Tomek Maj/ inf.pras. www.wlubuskie.pl /oprac.wł.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 30 września 2022 13:51:42
  • imieniny obchodzą:

    Wera, Zofia, Honoriusz

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij