Jest nowy Herb Powiatu Słubickiego!
Środa 3 stycznia 2018 1 komentarz
Na ostatniej grudniowej sesji rady powiatu słubickiego (28.12.2017 r.) znalazł się projekt uchwały zmieniający obowiązujący herb, flagę oraz projekt sztandaru powiatu słubickiego.
Po tych informacjach w internecie zawrzało…"germanofila! co za głupota! Nikt nie pytał się nas o zdanie!" - dało się słyszeć głosy osób niezadowolonych z podjęcia tej uchwały.
Pytamy - skąd taka konieczność, skoro od 17 lat powiat słubicki posiada już znany nam wszystkim herb?
Powiat tłumaczy: "obecnie używane insygnia zostały przyjęte przez Radę Powiatu w 2000 roku i nigdy nie uzyskały pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wprawdzie w 2014 roku Komisja Heraldyczna wydała opinię, ale... negatywną. Należało więc jak najszybciej insygnia zmienić.
Nowe, zaprojektowane przez Alfreda Znamierowskiego z Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego, niekwestionowany autorytet w dziedzinie heraldyki i weksylologii, spotkały się z pozytywną oceną Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Instytucje te brały pod uwagę m.in. względy nie tylko geograficzne, ale także historyczne."
Internauci: Dziwny, proniemiecki orzeł! Śmiechu warte, to Słubice znajdują się w Polsce czy już w Niemczech. Nie zapomnijcie zmienić jeszcze nazwy miejscowości i będzie git :/ a co do herbu - okropny !!!
Starostwo odpowiada: Orzeł jak spod Grunwaldu!
Dlatego nowy herb przedstawia czerwonego orła brandenburskiego na białym tle, a pod nim błękitny, falisty pasek symbolizujący Odrę.
- Ze względów historycznych zasadne jest wykorzystanie orła brandenburskiego jako głównego elementu godła nowego herbu powiatu słubickiego. Czerwony orzeł - godło herbu Brandenburgii, występuje w wielu herbach polskich jednostek samorządowych, w tym herbach powiatów choszczeńskiego i drawskiego. Na terenie powiatu słubickiego jest w herbie Ośna Lubuskiego. W województwie lubuskim brandenburskiego orła mają w herbach miasta: Drezdenko, Gorzów Wlkp. i Kostrzyn nad Odrą (...) Orzeł nawiązuje kształtem do orła brandenburskiego, jaki widniał na chorągwi zdobytej w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku - czytamy we fragmencie uzasadnienia znaków powiatu słubickiego autorstwa A. Znamierowskiego.
Mariusz Dubacki, lider partii .Nowoczesna w powiecie słubickim: "Wszystkim krytykantom decyzji Rady Powiatu przypomnę, że nie tak dawno, z tych samych powodów, czyli braku pozytywnej opinii komisji heraldycznej, został zmieniony herb Słubic. Piastowskiego orła zastąpił znienawidzony, zgermanizowany frankfurcki kogut. Ba.... Te niemieckie koguty stoją teraz w wielu miejscach naszego miasta!!! Nikomu to nie przeszkadza? Przeszkadza natomiast identyczne posunięcie Rady Powiatu?"
Internauci - to ma być flaga?
Starostwo: uchwalono także nową flagę powiatu, na której widzimy trzy pasy: czerwony, biały i błękitny. Z kolei flaga stolikowa, pieczęć powiatu oraz banner nawiązują artystycznie i kolorystycznie do herbu i flagi głównej. W uchwale znalazł się także paragraf o ustanowieniu projektu nowego sztandaru powiatowego. Jest on dwustronny: z jednej strony przedstawia nowy herb powiatu otoczony biało - czerwonymi pasami, przypominającymi te z naszych słupów granicznych, z drugiej zaś widnieje godło państwowe.
Mamy nadzieję, że nowe insygnia przypadną do gustu także mieszkańcom naszego powiatu.
Uchwała ustanawiająca herb, flagę, flagę stolikową, banner, sztandar i pieczęć wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. I dopiero wtedy będzie można oficjalnie używać nowych insygniów.
Rada Powiatu większością głosów podjęła uchwałę nr XLVI/222/17 w sprawie ustanowienia sztandaru, herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru i pieczęci Powiatu Słubickiego
Dziś (3 stycznia 2018 r.) po krzykach oburzenia części niezadowolonych z decyzji radnych osób, Starostwo Powiatowe wydało stosowne oświadczenie:
"Szanowni Państwo!
Cieszymy się, że nowe insygnia powiatu słubickiego wzbudzają tak liczne zainteresowanie, nawet, jeśli Państwa opinie nie zawsze są przychylne.
Stworzenie nowego herbu powiatu, a także flagi, projektu sztandaru, itp. wiązało się nie tylko z faktem, iż dotychczasowe insygnia spotkały się z negatywną opinią Komisji Heraldycznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (czyli mówiąc inaczej: funkcjonowały nielegalnie), ale także z koniecznością uporządkowania systemu identyfikacji wizualnej powiatu.
Składają się na nią wspomniane insygnia, lecz nie tylko: wkrótce, dzięki pieniądzom unijnym, pojawi się nowe logo powiatu, uruchomiona zostanie także zmodernizowana strona internetowa powiatu. Zmiany te zostaną wprowadzone w ramach realizowanego przez nas projektu „Rozwój e-usług w powiecie słubickim” i kolorystycznie oraz wizualnie będą nawiązywać do zaprezentowanych Państwu insygniów.
Wracając do herbu i flagi: zlecając ich wykonanie, musieliśmy mieć pewność, że będą one spełniać niezbędne oraz niezwykle wyśrubowane wymagania dotyczące samorządowych insygniów. Dlatego projekt nowego herbu i flagi wykonał światowy autorytet w dziedzinie heraldyki Alfred Znamierowski. Jego praca spotkała się z pozytywną opinią Komisji Heraldycznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zdecydowanej większości powiatowych radnych. Pan Znamierowski dokładnie opisuje powody umieszczenia w herbie brandenburskiego orła, który zresztą widnieje także w herbach innych samorządów, na terenie kilku województw, związanych geograficznie, etnicznie oraz historycznie z ową symboliką.
Nie ma mowy o "germanofilii" z jakiejkolwiek strony czy wręcz „germanizacji” powiatu, co pojawia się w niektórych komentarzach, które oczywiście chętnie czytamy i analizujemy. Jednak wpisy zawierające frazy typu „Polska dla Polaków” uważamy za niedopuszczalne i będą one usuwane z całą surowością.
Reasumując: decydując się na nowe insygnia - co jak podkreślaliśmy wcześniej, było nieuniknione – nie posiadaliśmy narzędzi, by w jakikolwiek sposób wpływać na wygląd herbu, flagi, etc. Pozostało nam zdać się na wysokiej jakości specjalistów w dziedzinie heraldyki i weksylologii, którzy spełnią nałożone przez Komisję Heraldyczną oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wymagania. Pozytywne oceny ww. instytucji pozwalają nam sądzić, że praca Alfreda Znamierowskiego oraz Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego została wykonana starannie, z zachowaniem norm, zasad i przepisów stosowanych przy tworzeniu samorządowych insygniów."
Żródło: inf.pras: Starostwo Powiatowe w Słubicach
A co Ty o tym myślisz?