Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Jesień pod znakiem Powszechnego Spisu Rolnego - do 30 listopada br. trwa Powszechny Spis Rolny 2020

Środa 25 listopada 2020 brak komentarzy

W Polsce Powszechnym Spisem Rolnym objętych jest ponad 1,5 mln gospodarstw rolnych, w tym ponad 23 tys. znajduje się w województwie lubuskim. Są to wszystkie gospodarstwa rolne zarówno prowadzone przez osoby fizyczne (gospodarstwa indywidualne), jak i osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Spisowi podlegają te gospodarstwa, które 1 czerwca 2020 r. prowadziły działalność rolniczą. 

Spis rolny odbywa się raz na 10 lat 

W Polsce poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w 2010 r. Jego wyniki wskazały, że w okresie pomiędzy spisami rolnymi przeprowadzonymi w 2002 i 2010 r., podstawowe znaczenie dla procesu przemian w rolnictwie polskim miały czynniki związane z przygotowywaniem gospodarki rolnej do włączenia w struktury Unii Europejskiej. Pod wpływem zmieniających się warunków część gospodarstw zintensyfikowała specjalizację i modernizację gospodarstw. Z drugiej strony wielu użytkowników ograniczyło produkcję rolniczą, czy wręcz zrezygnowało z jej prowadzenia. Działalność rolnicza coraz częściej sprowadzała się do utrzymywania gruntów w dobrej kulturze rolnej, a grunty rolne wykorzystane były na cele nierolnicze, w tym rekreacyjne.

Czego m.in. dowiedzieliśmy się o rolnictwie w województwie lubuskim po poprzednim spisę rolnym? 

Liczba gospodarstw rolnych w województwie zmniejszyła się

Według wyników Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 r. liczba gospodarstw rolnych ogółem w województwie lubuskim wynosiła 43,0 tys. Spośród 23,5 tys. gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 1 ha użytków rolnych zdecydowaną większość stanowiły gospodarstwa indywidualne. W porównaniu z wynikami PSR 2002, w 2010 r. liczba gospodarstw rolnych ogółem zmniejszyła się o ponad 20%, w tym gospodarstw o powierzchni użytków rolnych powyżej 1 ha o ponad jedną czwartą.  W 2010 r. najwięcej gospodarstw rolnych prowadzono w powiatach: żarskim i zielonogórskim.

Zmniejszyła się populacja większości gatunków zwierząt gospodarskich

W okresie od 2002 r. nastąpiła głęboka redukcja liczebności stada trzody chlewnej. Wielu użytkowników gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną, w ciągu 8 lat poprzedzających spis rolny 2010, wycofało się z produkcji żywca wieprzowego z powodu dużych wahań w jej opłacalności lub wręcz braku opłacalności. W 2010 r. trzodę chlewną utrzymywało 4,5 tys. podmiotów, podczas gdy w 2002 r. liczba ta sięgała blisko 10 tys. Nadal najwięcej gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną występowało w gminie Wschowa.

Zmiany w strukturze zasiewów gospodarstw rolnych

Według wyników poprzedniego spisu rolnego o 15% zwiększyła się powierzchnia zasiewów w województwie lubuskim i wyniosła ponad 280 tys. ha (w tym 33,1 tys. ha w powiecie strzelecko-drezdeneckim). Znacząco, wzrosła powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku (o ponad 150%) oraz powierzchnia upraw pastewnych (o ponad 100%). Jednocześnie zmniejszyła się powierzchnia uprawy ziemniaków (prawie o połowę) oraz buraków cukrowych (o ok. 60%). 

Utrzymujący się proces modernizacji rolnictwa

Od 2002 r. postępujący proces modernizacji rolnictwa, wpłynął m.in. na stan wyposażenia gospodarstw w ciągniki i maszyny rolnicze. W 2010 r. w województwie lubuskim na 100 gospodarstw rolnych przypadało ponad 47 ciągników (wobec blisko 36 w 2002 r.).  Średnia powierzchnia użytków rolnych przypadająca na 1 ciągnik zmniejszyła się w porównaniu z 2002 r. do 21,8 ha, była jednak 2-krotnie większa niż średnio w Polsce.

Powszechny Spis Rolny jest podstawowym źródłem danych o pracujących w gospodarstwach rolnych

Wyniki PSR 2010 pokazują, że w ostatnim tygodniu czerwca 2010 r. liczba pracujących wyłącznie lub głównie w gospodarstwach rolnych w województwie lubuskim wyniosła 32,1 tys. osób, w tym zdecydowana większość - ponad 87% - to pracujący w swoich/rodzinnych gospodarstwach rolnych. Obecnie szacuje się, że w lubuskim rolnictwie pracuje ok. 32,8 tys. osób. 

Jak zmieniło się lubuskie rolnictwo w ciągu ostatnich 10 lat dowiemy się po zakończeniu i opracowaniu wyników trwającego Powszechnego Spisu Rolnego. Jeszcze tylko kilka dni pozostało na zrealizowanie obowiązku spisowego. 

W jaki sposób można wziąć udział w badaniu?

Rolnicy mogą wybrać spośród przewidzianych metod spisu: 

•    Samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która jest dostępna na tej stronie internetowej. Rolnik w dogodnym dla siebie czasie, wypełnia formularz spisowy. 

•    Samospis przez telefon. Jeśli użytkownicy gospodarstw rolnych nie posiadają dostępu do Internetu, lub mają trudności z wypełnieniem formularza, mogą zadzwonić na Infolinię pod numer 22 279 99 99. Można tam także zweryfikować tożsamość rachmistrza oraz upewnić się, czy dane gospodarstwo jest objęte obowiązkiem spisowym.

Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi w celu przeprowadzenia wywiadu telefonicznego. Zakres pytań w wywiadzie telefonicznym jest taki sam jak w formularzu do samospisu dostępnym na stronie spisrolny.gov.pl. Co ważne rolnik, z którym skontaktuje się rachmistrz spisowy jest zobowiązany udzielić odpowiedzi na pytania i w ten sposób wypełnić obowiązek spisowy. Wykaz numerów telefonów, z których realizowane są wywiady telefoniczne z respondentami w ramach PSR 2020, znajduje się na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze https://zielonagora.stat.gov.pl/.

Istnieje także możliwość  przeprowadzania spisu rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z respondentami. Jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną wyraża obawę przed bezpośrednim kontaktem lub  objęty jest kwarantanną czy izolacją domową rachmistrz poinformuje go o obowiązku udziału w spisie, który może być zrealizowany w formie wywiadu telefonicznego.

„Spiszmy się, jak na rolników przystało”.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 29 marca 2024 0:04:55
  • imieniny obchodzą:

    Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij