Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Gmina Cybinka coraz bardziej ekologiczna. Otwarto nowy PSZOK [FOTO] [VIDEO]

Czwartek 12 maja 2022 brak komentarzy

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów w Cybince już otwarty! Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

W środę (11 maja) podczas uroczystego otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Cybince, członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślał rangę tej inwestycji. - Warto wyeksponować ten projekt, bo tego typu działań na terenie województwa lubuskiego aż tak dużo nie było. Nie było zbyt wielu chętnych, aby realizować tego typu przedsięwzięcia. To takie trochę niewdzięczne inwestycje, bo są trochę na uboczu, wszyscy tego nie widzą, dużo to kosztuje, a trzeba to jeszcze wdrożyć w życie i potem jeszcze utrzymać. To wymaga naprawdę głębokiej świadomości, poczucia odpowiedzialności za zmiany klimatyczne, za środowisko, które nas otacza, za wspólną odpowiedzialność za przyszłość całej naszej planety. Dlatego serdecznie gratuluję panu burmistrzowi, lokalnym władzom i zarządowi spółki, że zechcieliście państwo podjąć to wyzwanie – mówił Marcin Jabłoński.

Zaznaczył też, że ta inwestycja może być przykładem dla samorządów w całym województwie lubuskim. - Teraz będziemy pokazywać innym, jak tego typu projekty realizować. Zrobiliście państwo naprawdę bardzo fajną robotę i wierzę, że nie jest to ostatni projekt jaki wspólnie realizujemy – podkreślił Marcin Jabłoński.

Budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów w Gminie Cybinka, której celem jest zmniejszenie poziomu odpadów komunalnych, w tym odpadów niebezpiecznych z gminy Cybinka, kosztowała ponad 5,9 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków UE kwotą ponad 2 mln 888 tys. zł.

W ramach projektu powstały m.in.:

 • kontenerowe zaplecze wraz ze stróżówką,
 • place i drogi,
 • instalacje zewnętrzne,
 • rampa i wiata garażowa,
 • ogrodzenie,
 • magazyn odpadów niebezpiecznych,
 • wiata edukacyjna wraz z wyposażeniem oraz ścieżką edukacyjną,
 • ponadto zakupiono i zamontowano wagę najazdową oraz inne maszyny i urządzenia.
 • zlikwidowano także dzikie składowiska.

Inwestycja ma także charakter edukacyjny. Dzięki niej ma się zwiększyć poziom wiedzy mieszkańców na temat selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Marcin Jabłoński wyraził też nadzieję, że w końcu uda się ruszyć z nową perspektywą unijną, dzięki której będzie można rozpocząć realizację kolejnych ważnych projektów w Lubuskiem. - Niestety, jesteśmy opóźnieni wiele miesięcy nie z naszej winy. To są zewnętrzne uwarunkowania. Różnego rodzaju spory, jaki toczy polski rząd z Unią Europejską powodują, że te pieniądze są wciąż wstrzymywane dla naszego kraju. Mam nadzieję, że to się w końcu skończy – tłumaczył członek zarządu woj. lubuskiego, który zadeklarował chęć niesienia wszelkiej możliwej pomocy i partnerskiego wsparcia lokalnych inicjatyw.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeUnijne #funduszeUE #UEdlaNAS #EUREGIOPoland

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 2 czerwca 2023 6:30:40
 • imieniny obchodzą:

  Marianna, Marzena, Erazm

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij