Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

Czy w Słubicach powstanie plac Żołnierzy Wyklętych?

Poniedziałek 26 kwietnia 2021 brak komentarzy

Przekonamy się o tym już w czwartek, gdzie podczas sesji Rady Miejskiej w Słubicach radni pochylą się nad uchwałą o którą zabiega część mieszkańców i instytucji. 

W uzasadnieniu do Uchwały Rady Miejskiej w sprawie nadania nazwy placowi w miejscowości Słubice

Klub Konfederacji Słubice w imieniu 499 mieszkańców wystąpił do Gminy Słubice z wnioskiem onadanie nazwy placowi zlokalizowanemu przy ul. Konopnickiej i Słowiańskiej w miejscowości Słubice – obręb ewid. nr 1.

Wnioskodawcy zaproponowali nadanie nazwy „Plac Żołnierzy Wyklętych”, by upamiętnić żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Ich zdaniem odegrali oni niezwykle istotną rolę w powojennych dziejach naszej ojczyzny. Przyczynili się do zerwania łańcuchów sowieckiej niewoli oraz zaszczepili późniejszym pokoleniom umiłowanie do ojczyzny oraz wolności. Wnioskodawcy dodają, że postacie żołnierzy polskiego podziemia związane są również z ziemią lubuską i Słubicami.

Do Urzędu w tej sprawie wpłynęło również pismo Nowej Lewicy Powiatu Słubickiego z prośbą o odrzucenie ww. wniosku. Wnioskodawca uważa, że dla części społeczeństwa Żołnierze Wyklęci są odpowiedzialni za śmierć ludności cywilnej i jest przeciwny tej inicjatywie.

Pomysł nadania nazwy „Plac Żołnierzy Wyklętych” został poparty pisemnie przez: 4 Radnych Rady Powiatu Słubickiego, Stowarzyszenie Nasza Mała Ojczyzna w Słubicach, Koło Związku Sybiraków, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz indywidualne osoby zamieszkujące m. Słubice, w tym rodzina Żołnierza Wyklętego ze Słubic. Zwolennicy przedmiotowej inicjatywy chcieliby wten sposób oddać cześć ichwałę swym bohaterom. Mają oni nadzieję, że dzięki takiemu miejscu mieszkańcy Słubic będą mogli co roku upamiętniać Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ponadto do Gminy Słubice wpłynęło pismo Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, który wyraził uznanie dla ww. inicjatywy i nadzieję, że dzięki przychylności władz miasta w przyszłym roku lokalne obchody 1 marca odbędą się przy „Placu Żołnierzy Wyklętych”.

Mając na uwadze fakt, że podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2020 r. poz. 713 ze zm.), należy do wyłącznej właściwości rady gminy, zasadnym jest przedstawienie projektu stosownej uchwały Radzie Miejskiej w Słubicach.

Podczas dzisiejszych wspólnych obrad Komisji Sfery Socjalnej i Komisji Rozwoju Gospodarczego  - pięciu radnych było “za” a sześciu radnych wstrzymało się od głosu.

XXXII sesja Rady Miejskiej w Słubicach odbędzie się 29 kwietnia (czwartek) o godz. 12:00 - transmisja w HTS Słubice

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 12 maja 2021 3:11:34
 • imieniny obchodzą:

  Joanna, Dominik, Pankracy

Ostatnie komentarze
 • Wystawa Grupy fotograficznej w Levicach

  WillieRak: такси цены https://xn--80aqf2ac.taxi/

  Poniedziałek 10 maja 2021

 • Nowoczesny rentgen w Słubicach

  ANNA CHROMA FINANSOWANIE: ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty...

  Czwartek 6 maja 2021

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij