Burmistrz zamierza podjąć współpracę z IPN w sprawie usunięcia pomnika żołnierzy z placu Bohaterów
Wtorek 12 kwietnia 2022 brak komentarzy
Do Urzędu Miejskiego w Słubicach wpłynęło pismo od szczecińskiego oddziału IPN w sprawie usunięcia pomnika “braterstwa broni” odsłoniętego w 22 lipca 1949 roku, którego dominantą są figury żołnierza Armi Czerwonej oraz żołnierza “ludowego” Wojska Polskiego. IPN proponuje aby pomnik całkowicie usunąć i w jego miejscu utworzyć miejsce upamiętnienia odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach.
Co na to burmistrz Olejniczak?
Na stronie Urzędu Miejskiego w Słubicach czytamy:
“Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, którzy chcą, żeby z placu Bohaterów usunąć pomnik z żołnierzem Armii Czerwonej. Informujemy, że otrzymaliśmy z Instytutu Pamięci Narodowej pismo w tej sprawie i gmina zamierza podjąć współpracę z IPN”.
Czy likwidacja pomnika jest już przesądzona?
Zapytaliśmy słubickiego przedsiębiorcę, Mariusza Dubackiego - inicjatora zbierania podpisów pod petycją usunięcia żołnierza radzieckiego z pomnika bohaterów co sądzi o pomyśle całkowitej likwidacji pomnika: Petycja, która przedstawiłem mieszkańcom Słubic pod rozwagę dotyczy zastąpienia sowiety, polskim żołnierzem z sił zbrojnych na zachodzie. Nigdy nie przyszło mi do głowy aby zlikwidować cały pomnik. Znając podejście rządzących Polską, zdawałem sobie sprawę, że decyzja o likwidacji całego pomnika to tylko kwestia czasu. Jak widać moje przypuszczenia się spełniły. Dlatego aby uprzedzić takie działania, aby na cokole pozostał polski żołnierz, postuluję o usunięcie żołnierza sowieckiego. To jedyne wyjście aby ocalić pomnik.
O petycji pisaliśmy tutaj:
Jest petycja mieszkańców do Burmistrza Słubic w sprawie podjęcie działań, zmierzających do przebudowy pomnika, położonego w Słubicach na Placu Bohaterów, polegających na usunięciu z obelisku żołnierza w mundurze ZSRR z gwiazdą na hełmie oraz zastąpienia go postacią żołnierza polskiego z sił zbrojnych na zachodzie,walczącego o wolność Polski podczas II wojny światowej.
Uzasadnienie:Pomnik został odsłonięty 22 lipca 1949 w rocznicę manifestu PKWN, a wybudowany został na podstawie uchwały Powiatowej Rady Narodowej powiatu rzepińskiego jako upamiętnienie braterskiej walki żołnierzy sowieckich i polskich. Należy zauważyć, że Armia Czerwona od jej powstania nigdy nie traktowała państwa polskiego jako sprzymierzeńca.
Pierwsza próba likwidacji polskiej państwowości za pomocą Armii Czerwonej miała miejsce już w 1919 roku. 17 września 1939 przyniósł kolejną próbę, tym razem udaną unicestwienia Polski. Kolejne działania sowietów, mordy w Katyniu, grabieże polskiego majątku od 1944 iwywożenie go na wschód, gwałty i morderstwa oraz 45 letnia okupacja naszej ojczyzny sprawia, że traktowanie żołnierzy sowieckich jako wyzwolicieli spod niemieckiej okupacji nie ma swojego potwierdzenia historycznego.
Jedna okupacja została zastąpiona inną, morderstwa hitlerowskie zostały zastąpione represjami i morderstwami stalinowskimi.
My niżej podpisani uważamy, że zastąpienie żołnierza radzieckiego na obelisku, żołnierzem polskim, np. bohaterem spod Monte Cassino jest celowe i uzasadnione faktami historycznymi. Inicjatorem akcji z petycją jest Mariusz Dubacki
O dalszych losach pomnika będziemy informować na bieżąco
{fot: archiwum redacji)
A co Ty o tym myślisz?