Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

30 budek dla jerzyków i kilka dla nietoperzy zostało już zamontowanych [foto] [video]

Sobota 3 kwietnia 2021 brak komentarzy

30 budek dla jerzyków i kilka dla nietoperzy zostało już zawieszonych na remontowanym przez gminę budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Skąd pomysł budek dla jerzyków? – Ptaki te są bardzo przydatne w walce z komarami. Jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść nawet 20 tysięcy owadów, m.in. komarów oraz meszek – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Przytacza też opinie ornitologów, którzy są zgodni, że gdyby w miastach na wyższych budynkach zamontować budki dla jerzyków to problem komarów, które latem potrafią być zmorą, rozwiązałby się sam. 

 – Jestem przeciwnikiem chemicznego odkomarzania, bo opryski nie tylko są mało skuteczne, ale też stanowią zagrożenie dla wielu gatunków pożytecznych owadów – podkreśla burmistrz i dodaje, że chciałby, żeby w przyszłości także na innych budynkach użyteczności publicznej montować budki dla jerzyków. 

Budki pojawiły się na wyremontowanej już ścianie budynku SCOP, od strony Zakładu Administracji Mieniem Komunalnym. Miejsca pomogła wskazać słubicka Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, za co bardzo dziękujemy. Teraz firma, która wygrała przetarg remontuje frontową elewację od strony ul. Piłsudskiego. Cała inwestycja ma być gotowa do końca maja. 

„Ponieważ remont zniszczył dotychczasowe miejsca lęgowe wróbli i jerzyków to inwestor - Gmina Słubice, zamontował w nowej elewacji skrzynki dla tych ptaków i nietoperzy. Teraz czekamy na obserwacje pierwszych lokatorów. Czy wróble i jerzyki zechcą w nich zamieszkać? Sprawdzimy” - mówi Natalia DuerFundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych

Na termomodernizację budynku gmina przeznaczyła 590 tys. zł. Nowa elewacja to tylko część zaplanowanych prac. Wcześniej wymienione zostały grzejniki w budynku i drzwi, docieplone ściany i strop pod dachem.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Piątek 20 maja 2022 22:20:58
  • imieniny obchodzą:

    Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij