Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

2.Słubicko-Frankfurcki Marsz Równości. Co planują? Czego wymagają? Co osiągnęli?

Wtorek 31 sierpnia 2021 brak komentarzy

Zamieszczamy informację prasową organizatorów marszu:

5 września 2021 r. odbędzie się II. SŁUBICE FRANKFURT PRIDE. Zapraszamy wszystkie osoby queer i aktywistyczne, ich przyjaciół i rodziny, a także organizacje ze Słubic i Frankfurtu, Lubuskiego i Brandenburgii, Poznania i Berlina do demonstrowania i świętowania razem z nami. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat programu samego marszu oraz koncertu po nim:

Podczas demonstracji będziemy upamiętniać ofiary nasilającej się w Europie przemocy motywowanej queerfobią, która nas dotyka i szokuje. Przypomnimy też o naszych postulatach z zeszłego roku!

Zapraszamy przedstawicieli administracji miejskich i parlamentów Słubic i Frankfurtu oraz powiatu słubickiego. Nadal domagamy się wspólnego zobowiązania dwumiasta do bycia wolnym od homofobii, queerfobii i dyskryminacji! Chcemy, aby zostało to poddane pod głosowanie przez rady obu miast. Nasze polsko-niemieckie dwumiasto powinno wyrazić swój sprzeciw wobec tak zwanych "stref wolnych od ideologii LGBT" w Polsce – czyli symbolicznych uchwał, które uznają tylko heteronormatywne rodziny i odmawiają prawa do istnienia wszystkim osobom queer, związkom tej samej płci i tworzonym przez nie rodzinom, obraźliwie dając im miano „ideologii". Uchwały te obowiązują w co najmniej 90 polskich gminach, powiatach i województwach.

Ale nie w Lubuskim! Cieszymy się, że Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak objęła patronat honorowy nad naszym PRIDE. Jesteśmy radzi, że miasta Zielona Góra, Szprotawa i Sztum zadeklarowały solidarność z osobami LGBTQIA+. Chcielibyśmy zobaczyć to samo w Słubicach i Frankfurcie.

> czytaj więcej: https://www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE/posts/509751760140855

Gośćmi naszego PRIDE będą m.in:: 

 • Tadeusz Jędrzejczak, członek Zarządu Województwa Lubuskiego 
 • René Wilkenadburmistrz Frankfurtu nad Odrą
 • Robert Włodek, wicestarosta słubicki

Po raz kolejny burmistrz Słubic, Mariusz Olejniczak, odmówił swojego udziału - twierdząc, że w Słubicach nie ma queerfobii

> czytaj więcej: https://www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE/posts/520990819016949

Widzimy to inaczej, przeżywamy to inaczej! I będziemy te doświadczenia zbierać i dokumentować – zestawiając naszą rzeczywistość z pozornie idealnym obrazem świata.

> czytaj więcej: https://www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE/posts/524903395292358

Co udało nam się osiągnąć od 1. PRIDE 2020?

Zostaliśmy zaproszeni przez administrację frankfurcką do rozmowy o sytuacji osób LGBTAIQ w mieście. Ponieważ chcemy, aby osoby queer i queerowe style życia były uwzględniane w szkołach, klubach młodzieżowych, klubach sportowych, siłowniach, instytucjach kultury, domach opieki w mieście bliźniaczym. Żądamy podjęcia działań przeciwko homofobicznemu i transfobicznemu mobbingowi.

+ Zostaliśmy zaproszeni do udziału w Forum Kształcenia Dwumiasta. Tam, pod koniec września, poprowadzimy warsztaty dla nauczycieli ze Słubic i Frankfurtu na temat, jak obchodzić się z młodzieżą queerową oraz chronić ją przed gnębieniem.

+ Istnieje szansa na powstanie naszej upragnionej polsko-niemieckiej poradni dla osób queer. W perspektywie jest dofinansowanie jej przez kraj związkowy Brandenburgia.

Pozostajemy głośni, ponieważ... 

 • domagamy się, aby policja i urzędy naszych krajów rejestrowały przestępstwa motywowane homo- i transfobicznie. W samych Niemczech w 2020 roku doszło do trzech morderstw z homofobii - w Gießen, Dreźnie i Altenburgu. 
 • chcemy oddać głos osobom queer w Polsce, które znajdują się pod ogromną presją polityczną i psychologiczną!  
 • protestujemy przeciwko antyqueerowemu ustawodawstwu na Węgrzech, które inspiruje również polski rząd. 
 • chcemy, aby osoby queer i queerowe style życia były widoczne, także na prowincji!
 • chcemy wolnego i bezpiecznego życia dla osób LGBTQIA+ w naszym dwumieście Słubice i Frankfurt nad Odrą, w Polsce, w Niemczech i wszędzie!

Planowane przemówienia (+ tłumaczenie!):

 • Sasza Fiłonowicz o swoim dorastaniu jako osoba queer w powiecie słubickim

> więcej: przemówienie na EastPride w czerwcu 2021 r. w Berlinie:

https://www.youtube.com/watch?v=f5ZoH_Gp90A

 • Ks. Tomasz Puchalski, Katolicki Kościół Reformowany w Polsce (Poznań) i ks. Wolfgang Beyer, GayChurch (Berlin) o osobach queer i Kościele
 • Jakub Gawron, inicjator "Atlasu Nienawiści" (Rzeszów) o tym, co napędza go do aktywizmu; 

> więcej: https://atlasnienawisci.pl

 • Michaela, trans-kobieta z Frankfurtu nad Odrą, o swoim outing w wieku 72 lat; 

> więcej: https://www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE/posts/526258691823495

+ Oraz inne przemówienia członków zespołu Słubice-Frankfurt Pride oraz gość-niespodzianka z "Wolnej Ambasady Węgier"

2. SŁUBICE FRANKFURT PRIDE – program

12:00 zbiórka, Plac Bohaterów w Słubicach – przemówienia; upamiętnienie ofiar przemocy wobec osób queer; polsko-niemieckie błogosławieństwo dla PRIDE

13:00 wymarsz z Placu Bohaterów

13:30  przystanek na moście granicznym – przemówienia polityków lokalnych

14:30       przystanek na placu Brunnenplatz we Frankfurcie nad Odrą - 2 przemówienia  

15:30  Koncert & drag performance, zbiórka pieniędzy

Brückenplatz, Carl-Philipp-Emanuel-Bach-Str. we Frankfurcie nad Odrą

Na Brückenplatz wystąpią: zespoły „Her Side“ (https://www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE/posts/521727535609944), „Schneewittchen“ (https://www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE/posts/525569178559113)
oraz kolektyw drag "House of Utopia“

(https://www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE/posts/524277405354957).

Przepisy pandemiczne:

 • O przepisach dotyczących przekraczania granicy obowiązujących 5 września będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem naszych kanałów w mediach społecznościowych.
 • Podczas demonstracji i koncertu obowiązuje noszenie maseczek oraz zachowywanie dystansu, a także prośba o regularną dezynfekcję rąk.

Dzień przed PRIDE:

Wspólne przygotowanie i malowanie plakatów w sobotę, 04.09.2021, od godz. 19, podczas pokazu "Videomapping von Urbanscreen" przed Kleist Forum we Frankfurcie.

2. FRANKFURT SŁUBICE PRIDE jest przygotowywany przez niezależną grupę organizacyjną, w skład której wchodzi około 25 zaangażowanych osób z Frankfurtu, Słubic i okolic. 

PRIDE jest sponsorowany przez organ koordynacyjny kraju związkowego Queeres Brandenburg oraz Allgemeiner Studentischer Ausschuss Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (AStA – komitet studencki) i wspierany przez Kleist Forum Frankfurt (Oder).

LGBTQIA+ – angielski skrót oznaczający lesbijki, gejów, osoby biseksualne, transseksualne i trans*genderowe, interseksualne, aseksualne i wszystkie osoby queer.

Pytania do prasy: pride.frankfurt.slubice@gmail.com 

Strona na Facebooku: www.facebook.com/frankfurt.slubice.PRIDE 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/342009100868673/

Instagram: @slubice.frankfurt.PRIDE


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 23 października 2021 4:21:22
 • imieniny obchodzą:

  Marleny, Edwarda, Seweryna

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij