Lokalny Portal Informacyjny

redakcja@naszeslubice.pl +48 502 530 997

12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

Poniedziałek 12 kwietnia 2021 brak komentarzy

Z tej okazji Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował małą kampanię pokazującą kim są Dzieci Ulicy, jakie są tego przyczyny i jak im zapobiegać.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECI ULICY

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy został ustanowiony w 2011 roku przez Konsorcjum dla Dzieci Ulicy (The Consortium for Street Children, CSC) – międzynarodową sieć, której celem jest walka o prawa dzieci ulicy i poprawa jakości ich życia. Celem obchodzonego 12 kwietnia Dnia Dzieci Ulicy jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na sytuację dzieci ulicy. CSC dąży do oficjalnego uznania przez ONZ tego dnia, dzięki czemu problem stanie się bardziej widoczny i łatwiej będzie zmobilizować rządy do podjęcia działań na rzecz dzieci ulicy.

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 90 milionów dzieci ulicy. Są to dzieci, które mieszkają na ulicy, doświadczają głodu, chorób, przemocy, poczucia zagubienia i samotności. Aby przeżyć, decydują się na kradzieże, prostytucję, handel narkotykami i przemoc.

„Rada Europy określiła w 1994 r. „dzieci ulicy” jako te poniżej osiemnastego roku życia, które przez krótszy lub dłuższy okres żyją w środowisku ulicznym. Przenoszą się z miejsca na miejsce i nawiązują kontakty z grupą rówieśniczą lub innymi grupami na ulicy. Oficjalnie dzieci te są zameldowane pod jednym adresem ze swoimi rodzicami, opiekunami lub pod adresem placówki opiekuńczo-wychowawczej. Jednak z dorosłymi, rodzicami lub przedstawicielami szkół i instytucji pomocowych mają one bardzo słaby lub żaden kontakt. Dzieci ulicy są bardzo często wykorzystywane, doświadczają obojętności ze strony dorosłych oraz izolacji społecznej. Aby przeżyć, decydują się na kradzieże, prostytucję, handel narkotykami i przemoc. W wielu krajach organizują się w tym celu w dziecięce gangi. W krajach afrykańskich i południowoamerykańskich padają ponadto ofiarami epidemii, głodu i wojen domowych.

Celem kampanii  jest dążenie do rozwiązania problemów, z jakimi jako ludzie mamy do czynienia, szerzenia świadomości na temat pewnych zjawisk i wpłynięcie na zachowania czy postawy odbiorców. Pandemiczne okoliczności motywują nas do wielu działań i aktywności społecznych.

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 12 maja 2021 4:21:06
 • imieniny obchodzą:

  Joanna, Dominik, Pankracy

Ostatnie komentarze
 • Wystawa Grupy fotograficznej w Levicach

  WillieRak: такси цены https://xn--80aqf2ac.taxi/

  Poniedziałek 10 maja 2021

 • Nowoczesny rentgen w Słubicach

  ANNA CHROMA FINANSOWANIE: ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty...

  Czwartek 6 maja 2021

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij